Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Dżihadyści z Boko Haram wysyłajš kobiety na śmierć, by zachować mężczyzn

AFP
Ze wspólnego raportu Centrum Zwalczania Terroryzmu na West Point oraz Uniwersytetu Yale wynika, że większoœć z 434 ataków samobójczych przeprowadzonych przez dżihadystów z Boko Haram od 2011 roku, zostało przeprowadzonych przez kobiety i dzieci.

Tylko w 2017 roku zamachy, do których przyznało się Boko Haram, przeprowadziło 80 kobiet.

Jak pisze CNN wykorzystanie kobiet do zamachów terrorystycznych zwiększyło się gwałtownie po porwaniu 276 uczennic z internatów (były to tzw. Chibok Girls).

- Niemal natychmiast po porwaniach w Chibok liczba zamachów przeprowadzanych przesz kobiety wzrosła skokowo - przyznał Jason Warner, asystent na West Point, elitarnej amerykańskiej akademii wojskowej.

Boko Haram ma być również - jak czytamy w raporcie - forpocztš we wprowadzeniu praktyki wykorzystywania dzieci do przeprowadzania samobójczych zamachów.

Warner zwraca uwagę, że Boko Haram to pierwsza terrorystyczna grupa w historii, która częœciej przeprowadza samobójcze zamachy z wykorzystaniem kobiet niż mężczyzn.

Nawet w przypadku dzieci-zamachowców częœciej na œmierć wysyłane sš dziewczynki niż chłopcy - w raporcie czytamy o 42 nastolatkach i 12 dziewczynkach w wieku poniżej 12 lat, które przeprowadziły samobójcze zamachy - w tym samym czasie na œmierć wysłano 11 nastolatków i pięciu małych chłopców.

W raporcie czytamy, że kobiety sš dla terrorystów dobrymi kandydatkami na zamachowców, ponieważ pod ich ubraniami, a także w noszonych przez nie torebkach łatwiej ukryć ładunek wybuchowy. Poza tym kobiety i dzieci sš mniej dokładnie sprawdzane przez żołnierzy i policjantów.

Ponadto kobiety i dzieci sš postrzegane przez dowódców Boko Haram jako mniej wartoœciowi - jeden z byłych członków grupy mówił, że wysyłali kobiety na œmierć, aby "zachować mężczyzn".

W atakach Boko Haram w cišgu ostatnich szeœciu lat zginęło 35 tys. osób. Większoœć stanowili cywile - Nigeryjczycy, Kameruńczycy i mieszkańcy Czadu.

ródło: CNN

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL