Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Były szef MI5: szyfrowanie komunikacji online jest "bardzo pozytywne"

fotolia
Były szef brytyjskiego kontrwywiadu MI5 Jonathan Evans oœwiadczył, że szyfrowanie komunikacji online jest "bardzo pozytywne" z punktu widzenia interesów bezpieczeństwa kraju, bez względu na trudnoœci, jakie sprawia służbom.

Evans, który stał na czele MI5 w latach 2007-2013, przyznał, że szyfrowanie utrudnia służbom powstrzymywanie ataków terrorystycznych, ale też pomaga w zapobieganiu kradzieżom danych przez przestępców, bšdŸ przez służby innych państw.

- Nie jestem jednym z tych, którzy sšdzš, że powinniœmy osłabiać szyfrowanie - powiedział Evans w radiu BBC. Wskazał, że terroryzm nie jest jedynym zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego. - To, jak cybreprzestrzeń jest wykorzystywana przez przestępców i przez rzšdy jest potencjalnym zagrożeniem dla szerzej pojętych interesów Zjednoczonego Królestwa (...) więc szyfrowanie jest w tym kontekœcie bardzo pozytywne - uznał.

Brytyjska minister spraw wewnętrznych Amber Rudd apeluje do szefów największych firm technologicznych o wsparcie w walce z Państwem Islamskim (IS) w internecie. Nacisk brytyjskiego rzšdu na współpracę firm technologicznych z władzami wzmógł się po tym, jak 36 osób zginęło w czterech atakach terrorystycznych w Wielkiej Brytanii, z czego trzy były inspirowane przez islamski radykalizm. Jak podkreœlano, służby nie były w stanie dotrzeć na czas do komunikacji pomiędzy zamachowcami ze względu na zaawansowane systemy szyfrujšce dane.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL