MSWiA: nie ma rekomendacji ws. wprowadzenia stopnia alarmowego w Polsce

aktualizacja: 18.08.2017, 14:37
Foto: PAP/Marcin Obara

Po zamachach w Hiszpanii zebrał się Międzyresortowy Zespół do Spraw Zagrożeń Terrorystycznych. Nie ma rekomendacji w zakresie wprowadzenia stopnia alarmowego w Polsce w odniesieniu do zagrożeń terrorystycznych - poinformowało MSWiA.

REDAKCJA POLECA
18.08.2017
Hiszpania: Operacja policyjna w pobliżu Barcelony. Nie żyją zamachowcy
17.08.2017
Zamach w Barcelonie. Furgonetka wjechała w tłum ludzi
kariera
Jak przekonać szefa do awansu?

Co najmniej 14 osób zginęło, a ponad 130 zostało rannych w czwartkowych zamachach w Katalonii. W Barcelonie i w kurorcie Cambrils na północnym wschodzie Hiszpanii w tłum ludzi wjechały samochody. Do ataku przyznała się dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak przewodniczył posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu do Spraw Zagrożeń Terrorystycznych, który w piątek zebrał się w związku z wydarzeniami w Hiszpanii.

- Nie ma rekomendacji w zakresie wprowadzenia stopnia alarmowego w Polsce w odniesieniu do zagrożeń terrorystycznych. Robimy wszystko, aby Polacy byli bezpieczni. Służby są przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom - powiedział Błaszczak, cytowany przez służby prasowe MSWiA.

Minister podkreślił, że służby "cały czas analizują wszystkie informacje i sygnały", a on sam jest na bieżąco informowany.

Jak poinformowało MSWiA, podczas posiedzenia Zespołu sformułowano zalecenia dla policji i Straży Granicznej dotyczące dodatkowych patroli. Dotyczy to przede wszystkim dworców kolejowych, lotnisk, centrów handlowych i innych dużych skupisk ludzi.

- Służby apelują do wszystkich, aby zwracać szczególną uwagę na przedmioty oraz pakunki pozostawione bez opieki. Każdą sytuację, która wzbudza nasz niepokój, należy niezwłocznie zgłaszać funkcjonariuszom - podkreśla MSWiA.

Do podstawowych zadań zespołu należy m.in.: monitorowanie zagrożeń o charakterze terrorystycznym, przedstawianie opinii dla rządu, opracowywanie procedur i organizowanie współpracy z innymi państwami w zakresie zwalczania terroryzmu.

W skład zespołu wchodzą m.in. przedstawiciele kilku resortów oraz szefowie: Obrony Cywilnej Kraju, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Biura Ochrony Rządu, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W posiedzeniach Zespołu uczestniczą także komendanci główni: policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej oraz dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

POLECAMY

KOMENTARZE