Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

MSWiA: nie ma rekomendacji ws. wprowadzenia stopnia alarmowego w Polsce

PAP/Marcin Obara
Po zamachach w Hiszpanii zebrał się Międzyresortowy Zespół do Spraw Zagrożeń Terrorystycznych. Nie ma rekomendacji w zakresie wprowadzenia stopnia alarmowego w Polsce w odniesieniu do zagrożeń terrorystycznych - poinformowało MSWiA.

Co najmniej 14 osób zginęło, a ponad 130 zostało rannych w czwartkowych zamachach w Katalonii. W Barcelonie i w kurorcie Cambrils na północnym wschodzie Hiszpanii w tłum ludzi wjechały samochody. Do ataku przyznała się dżihadystyczna organizacja Państwo Islamskie.

Szef MSWiA Mariusz Błaszczak przewodniczył posiedzeniu Międzyresortowego Zespołu do Spraw Zagrożeń Terrorystycznych, który w pištek zebrał się w zwišzku z wydarzeniami w Hiszpanii.

- Nie ma rekomendacji w zakresie wprowadzenia stopnia alarmowego w Polsce w odniesieniu do zagrożeń terrorystycznych. Robimy wszystko, aby Polacy byli bezpieczni. Służby sš przygotowane do zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom - powiedział Błaszczak, cytowany przez służby prasowe MSWiA.

Minister podkreœlił, że służby "cały czas analizujš wszystkie informacje i sygnały", a on sam jest na bieżšco informowany.

Jak poinformowało MSWiA, podczas posiedzenia Zespołu sformułowano zalecenia dla policji i Straży Granicznej dotyczšce dodatkowych patroli. Dotyczy to przede wszystkim dworców kolejowych, lotnisk, centrów handlowych i innych dużych skupisk ludzi.

- Służby apelujš do wszystkich, aby zwracać szczególnš uwagę na przedmioty oraz pakunki pozostawione bez opieki. Każdš sytuację, która wzbudza nasz niepokój, należy niezwłocznie zgłaszać funkcjonariuszom - podkreœla MSWiA.

Do podstawowych zadań zespołu należy m.in.: monitorowanie zagrożeń o charakterze terrorystycznym, przedstawianie opinii dla rzšdu, opracowywanie procedur i organizowanie współpracy z innymi państwami w zakresie zwalczania terroryzmu.

W skład zespołu wchodzš m.in. przedstawiciele kilku resortów oraz szefowie: Obrony Cywilnej Kraju, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Biura Ochrony Rzšdu, Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. W posiedzeniach Zespołu uczestniczš także komendanci główni: policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Żandarmerii Wojskowej oraz dyrektor Rzšdowego Centrum Bezpieczeństwa.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL