Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Ofiar w Londynie byłoby więcej, gdyby napastnikom udało się wynajšć ciężarówkę

AFP
Brytyjska policja ujawniła w sobotę, że jeden z trzech napastników na London Bridge w stolicy kraju, 27-letni Khuram Shazad Butt, usiłował wynajšć do ataku ciężarówkę, co mogłoby spowodować o wiele większe straty w ludziach.

Podano także, że w cišgu ostatniej doby aresztowano dwóch mężczyzn - 27- i 28-latka, podejrzanych o przygotowywanie aktów terroryzmu. Obecnie w areszcie przebywa osób podejrzewanych o zwišzki z trzema sprawcami zamachu 3 czerwca w stolicy Wielkiej Brytanii, w którym zginęło osiem osób.

Policja podała też szczegóły œledztwa w sprawie zamachu i zaapelowała do opinii publicznej o informacje. Ujawniono, że Khuram Butt, uważany za mózg ataków, próbował wynajšć 7,5-tonowš ciężarówkę, lecz nie udało mu się w tym celu wykorzystać karty płatniczej. Ciężarówka miała być podobna, lecz trochę mniejsza od pojazdu wykorzystanego w ubiegłym roku w zamachu w Nicei, w którym zginęło 86 osób, a setki zostały ranne.

Butt i dwaj jego wspólnicy wynajęli furgonetkę, którš wjechali w ludzi na Moœcie Londyńskim (London Bridge) w centrum brytyjskiej stolicy, a następnie zaatakowali nożami londyńczyków w pobliżu targu Borough Market. Wszyscy trzej sprawcy zostali zastrzeleni przez policję. Do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL