Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Londyn: Samochód wjechał w muzułmanów wychodzšcych z meczetu

AFP
Jedna osoba nie żyje, a osiem zostało rannych po tym, jak w nocy z niedzieli na poniedziałek samochód wjechał w grupę muzułmanów w północno-wschodnim Londynie. Policja bada potencjalny atak terrorystyczny

Do ataku doszło w pobliżu Muslim Welfare House i lokalnego meczetu.

Dwie lekko poturbowane osoby zostały również opatrzone na miejscu zdarzenia.

Do zajœcia doszło w dzielnicy Finsbury Park w północno-wschodnim Londynie w pobliżu lokalnego meczetu i centrum społecznoœci muzułmańskiej około godz. 00.15 (godz. 1.15 czasu polskiego), tuż po wieczornej modlitwie (tarawih) odprawianej w miesišcu ramadan.

Jak podkreœlono, aresztowano 48-letniego kierowcę samochodu, który znajduje się w szpitalu.

Œwiadkowie twierdzš, że kierowca vana wjechał w tłum ludzi z uœmiechem na twarzy, uœmiechał się też podczas zatrzymania. Mężczyzna po wyjœciu ze szpitala zostanie skierowany na badania psychiatryczne.

Jednoczeœnie zaznaczono, że policja "nie ma informacji o tym, aby ktokolwiek ucierpiał w wyniku ataku nożem", a także - wbrew wczeœniejszym informacjom o trzech sprawcach - funkcjonariusze nie sš œwiadomi innych podejrzanych. Jak dodano jednak, "œledztwo w tej sprawie wcišż trwa".

Policja metropolitalna zapewniła także o wzmocnieniu obecnoœci funkcjonariuszy na ulicach brytyjskiej stolicy w celu uspokojenia zaniepokojonych mieszkańców, w szczególnoœci społecznoœci muzułmańskiej obchodzšcej ramadan.

Burmistrz Londynu: atak na wspólne wartoœci

Burmistrz Londynu Sadiq Khan ocenił, że był to "straszny atak".

"To był celowy atak na niewinnych londyńczyków, z których wielu kończyło modlitwy podczas œwiętego miesišca, ramadanu. (...) Choć wyglšda to na atak na konkretnš społecznoœć, to jest to napaœć na nasze wspólne wartoœci tolerancji, wolnoœci i szacunku, podobnie jak ataki w Manchesterze oraz na moœcie w Londynie" - napisał Khan na Facebooku.

Burmistrz Londynu zapowiedział, że skieruje dodatkowe siły policji do ochrony placówek zwišzanych z islamem.

W ubiegłych tygodniach informowano, że po zamachach terrorystycznych dokonanych przez islamistów w Manchesterze i Londynie wzrosła liczba incydentów islamofobicznych i przestępstw z nienawiœci wobec członków społecznoœci muzułmańskiej.

Władze meczetu: potępiamy

Władze położonego w pobliżu miejsca zdarzenia meczetu napisały w komunikacie, że "przez dekady bardzo ciężko pracowały na rzecz tworzenia pokojowej i tolerancyjnej społecznoœci w Finsbury Park" i "potępiajš akty nienawiœci, które majš nas podzielić". Jednoczeœnie zaapelowano o zachowanie spokoju w trakcie œledztwa i podkreœlono, że władze œwištyni współpracujš z policjš i lokalnymi władzami.

"Nasz meczet i centrum społecznoœci oferujš istotne wsparcie dla wielu mieszkańców północnego Londynu i będziemy to robić nadal, niezależnie od tego zajœcia" - zaznaczono, dodajšc, że Muslim Welfare House przyłšczył się do wydarzeń w ramach kampanii Great Get Together, organizujšc wydarzenie dla 200 osób "różnych wyznań i pochodzenia".

Muzułmańska Rada Wielkiej Brytanii (Muslim Council of Britain, MCB) podkreœliła w oœwiadczeniu, że "wiele osób będzie czuło się zastraszonych, bez wštpienia wœciekłych i zasmuconych tym, co się wydarzyło"; zaapelowała o "spokój w trakcie œledztwa".

"W ostatnich tygodniach i miesišcach muzułmanie zmierzyli się z wieloma przypadkami islamofobii, a to był najbardziej brutalny przejaw tych zdarzeń. Bioršc pod uwagę, że zbliżamy się do końca ramadanu i Id al-Fitr, oczekujemy od władz pilnego wzmocnienia ochrony meczetów" - podkreœlono.

ródło: PAP, rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL