Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

W Belgii gwałtownie rośnie liczba podejrzewanych o terroryzm

Fotolia
W ubiegłym roku w Belgii w policyjnej bazie osób podejrzewanych o zwišzki z terroryzmem liczba nazwisk wzrosła do prawie 19 tys. W 2010 r. w tej bazie było 1875 takich osób - podały belgijskie media. To wzrost o ponad 900 proc. w cišgu 7 lat.

Dane, jak podajš media, pochodzš z belgijskiego ministerstwa spraw wewnętrznych. Powody trafienia do policyjnej bazy danych sš różnorakie - sš to osoby, które popełniły przestępstwo i miały np. zwišzki z osobami odpowiedzialnymi za wczeœniejsze ataki terrorystyczne lub na ich komputerach znaleziono radyklane treœci zwišzane z Państwem Islamskim.

- Te dane obrazujš tylko przestępstwa osób, które możemy łšczyć z terroryzmem - powiedział minister spraw wewnętrznych w federalnym rzšdzie Belgii Jan Jambon cytowany przez belgijski dziennik "La Libre". Liczba osób zarejestrowanych w bazie i podejrzewanych o gwałtownš radykalizacjš wyniosła tymczasem 2248.

W marcu 2016 r. doszło do najkrwawszego ataku terrorystycznego w historii Belgii. W serii trzech skoordynowanych zamachów bombowych w Brukseli, dwóch na lotnisku w Zaventem i jednym przy stacji metra Maelbeek, zginęły 32 osoby i trzech zamachowców samobójców, a ponad 300 osób zostało rannych.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL