Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Hiszpania: Zatrzymano 8 osób, w tym zamieszanych w zamachy w Brukseli

Flickr, mikecogh
Hiszpańska policja zatrzymała w Katalonii, na północnym wschodzie kraju, oœmiu Marokańczyków, z których czterech mogło być zamieszanych w zamachy w Brukseli. W atakach w stolicy Belgii w marcu 2016 r. zginęły 32 osoby, a 340 zostało rannych.

Jak poinformowały hiszpańskie siły bezpieczeństwa, operację przeprowadzili funkcjonariusze z Barcelony we współpracy z policjš belgijskš. Zatrzymań dokonano w pięciu miastach Katalonii w ramach trwajšcego od oœmiu miesięcy dochodzenia w sprawie domniemanej grupy dżihadystów z komórki terrorystycznej działajšcej w okolicach Barcelony. Udział w nim biorš również hiszpańscy antyterroryœci.

O powišzaniu niektórych zatrzymanych z zamachami w Brukseli poinformowały agencję EFE Ÿródła bliskie sprawie. Jak mówił w katalońskiej telewizji TV3 koordynator akcji Josep Lluis Trapero, obecnie œledczy sprawdzajš, czy informacje te sš prawdziwe.

Trapero podał również, że wszyscy zatrzymani to pochodzšcy z Maroka mieszkańcy Barcelony w wieku od 31 do 39 lat; niektórzy z nich byli wczeœniej notowani za przestępstwa pospolite czy handel narkotykami.

Jak wynika z danych hiszpańskiego MSW, od poczštku roku, nie liczšc wtorkowych zatrzymań, w Hiszpanii w 16 operacjach zatrzymano 22 osoby powišzane z islamskimi ekstremistami.

W marcu 2016 r. doszło do najkrwawszego ataku terrorystycznego w historii Belgii. W serii trzech skoordynowanych zamachów bombowych w Brukseli - dwóch na lotnisku w Zaventem i jednym przy stacji metra Maelbeek - zginęły 32 osoby i trzech zamachowców samobójców, a ok. 340 osób zostało rannych. Do przeprowadzenia zamachów przyznało się tzw. Państwo Islamskie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL