Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Szwecja: Podejrzany ws. zamachu w Sztokholmie przyznał się do aktu terroru

AFP
Główny podejrzany o przeprowadzenie pištkowego ataku w Sztokholmie, Uzbek Rachmat Akiłow, "przyznał się do popełnienia zbrodni terroru" - oœwiadczył podczas przesłuchania w sšdzie jego adwokat Johan Eriksson. W zamachu zginęły cztery osoby.

Akiłow był obecny na przesłuchaniu, jednak sam nie zeznawał przed sšdem. Eriksson, przydzielony mu adwokat z urzędu, powiedział, że jego klient uznaje decyzję o aresztowaniu.

Reuters podkreœla, że Akiłow wnosił, by jego obrońcš był sunnita, jednak sšd odrzucił jego proœbę.

Sšd ponadto pozytywnie rozpatrzył wniosek prokuratury o pozostawienie Akiłowa w areszcie. AFP zapowiadała wczeœniej, że mężczyzna we wtorek powinien usłyszeć formalne zarzuty.

Do budynku skutego kajdankami Akiłowa eskortowała policja. Siedziby sšdu pilnujš uzbrojeni funkcjonariusze, okolica została zamknięta dla ruchu drogowego. To w Sztokholmie bezprecedensowe œrodki bezpieczeństwa - pisze AFP.

Agencja podkreœla, że podejrzany słabo mówi po szwedzku i korzysta z pomocy tłumacza.

39-letni Akiłow jest pracownikiem fizycznym o nieuregulowanej sytuacji prawnej w Szwecji. Jak podawały tamtejsze media, już wczeœniej przyznał się do kradzieży ciężarówki rozwożšcej piwo, którš następnie usiłował rozjechać przechodniów na głównej, wyłšczonej z ruchu kołowego ulicy handlowej Sztokholmu, aż uderzył w dom towarowy Ahlens.

W 2014 r. Akiłow starał się w Szwecji o prawo stałego pobytu. W czerwcu 2016 r. jego wniosek został odrzucony, a w grudniu miał on dobrowolnie opuœcić kraj. W lutym 2017 r. sprawa została przekazana policji; był wówczas poszukiwany przez policję, ale nie udało się go odnaleŸć.

Według doniesień mediów Akiłow podczas przesłuchania przez policję powiedział, że "jest zadowolony z tego, co zrobił" i "z dokonania tego, czego chciał dokonać".

Według policji Uzbek wyrażał sympatię dla organizacji ekstremistycznych, w tym Daesh. Szwedzki dziennik "Aftonbladet" informował, że mężczyzna mówił, iż dostał od IS bezpoœredni "rozkaz" dokonania ataku w Sztokholmie oraz że "bombardowanie Syrii musi się zakończyć". Dotšd jednak żadne ugrupowanie nie przyznało się do zamachu.

W zwišzku ze sprawš zatrzymano w niedzielę jeszcze jednš osobę, jednak nie podano na ten temat więcej informacji.

Wœród czterech ofiar œmiertelnych pištkowego zamachu terrorystycznego w Sztokholmie sš obywatel Belgii oraz obywatel Wielkiej Brytanii. Pozostałe dwie osoby to Szwedki. Rany odniosło 15 osób, częœć z nich pozostaje w szpitalu.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL