Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Niemcy: Nakaz aresztowania zatrzymanego po zamachu w Dortmundzie

AFP
Niemiecka prokuratura federalna wydała w czwartek nakaz aresztowania Irakijczyka zatrzymanego po zamachu na autokar drużyny piłkarskiej BVB w Dortmundzie. Powodem aresztowania nie jest jednak udział w zamachu, lecz przynależnoœć do Państwa Islamskiego (IS).

26-letni Irakijczyk jest podejrzany o członkostwo w IS od 2014 roku i miał rzekomo dowodzić oddziałem dżihadystów w Iraku - poinformowała Prokuratura Federalna w Karlsruhe. Oddział składajšcy się z ok. 10 osób zajmował się przygotowaniem porwań, szantażu i zabójstw. Na poczštku 2016 roku podejrzany przyjechał do Niemiec, utrzymujšc nadal kontakty z bojownikami IS - czytamy w komunikacie prokuratury. 

Œledczy nie znaleŸli natomiast dowodów na jego udział we wtorkowym ataku na autokar Borussi Dortmund. Niemiecka policja zatrzymała podejrzanego w œrodę. Rzeczniczka prokuratury powiedziała informujšc o zatrzymaniu, że możliwe jest terrorystyczne podłoże czynu, ale wydanie ostatecznej opinii w tej sprawie nie jest na razie możliwe, a œledztwo obejmuje wszystkie możliwe kierunki. 

Według rzeczniczki w zamachu, w którym ranne zostały dwie osoby, użyto trzech ładunków wybuchowych z metalowymi gwoŸdzikami; jeden z nich wbił się w autobusie w zagłówek fotela. Zasięg eksplozji wynosił ponad 100 metrów. Badania kryminalistyczne majš wyjaœnić, jakiego materiału wybuchowego użyto i jak skonstruowane były zapalniki. Eksperci wskazujš na bardzo profesjonalne przygotowanie bomby.

Jak podała rzeczniczka, na miejscu zamachu znaleziono trzy listy z deklaracjš sprawstwa o identycznej treœci. Wskazuje ona na możliwoœć inspiracji islamistycznej. Tekst żšda między innymi wycofania niemieckich samolotów wielozadaniowych Tornado z działań w Syrii i zamknięcia bazy lotniczej USA w Ramstein w Niemczech. Eksperci zbadajš tekst w szczególnoœci pod kštem wiedzy o islamie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL