Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Grecja: Osiem kolejnych podejrzanych przesyłek

AFP
Na poczcie w Atenach znaleziono w poniedziałek osiem podejrzanych przesyłek adresowanych do osobistoœci w krajach UE - podała policja. Z Grecji pochodziły paczki zawierajšce materiały wybuchowe, które w ub. tygodniu trafiły do Berlina i Paryża.

W czwartek przesyłka eksplodowała w biurach MFW w Paryżu. Dzień wczeœniej paczkę z materiałami wybuchowymi doręczono w Ministerstwie Finansów w Berlinie.

Według Ÿródeł policyjnych, w centrum dystrybucji poczty na północy Aten dzięki przeœwietleniu promieniami Rentgena wykryto osiem przesyłek zawierajšcych dwa pojemniki z czarnym proszkiem i zapalnikiem domowej roboty. Tak samo wyglšdała przesyłka, która trafiła do Paryża.

Zdaniem greckich władz, za przesyłkami stoi greckie ugrupowanie anarchistyczne Konspiracja Komórek Ognia.

Na przesyłce od Paryża umieszczono fałszywy adres nadawcy, którym jakoby miał być Nikos Kikilias, deputowany i rzecznik prasowy opozycyjnej greckiej prawicowej partii Nowa Demokracja.

Wczeœniej sama Konspiracja Komórek Ognia przyznała się do wysłania do niemieckiego Ministerstwa Finansów przesyłki z mieszankš wybuchowš i odbezpieczonym zapalnikiem, która dotarła do Berlina w œrodę. Tam też podano fałszywy adres domniemanego nadawcy - opozycyjnego prawicowego deputowanego Adonisa Georgiadisa. Policja wykluczyła jakikolwiek zwišzek obydwu greckich polityków z przesyłkami.

Konspiracja Komórek Ognia pojawiła się po raz pierwszy w 2008 roku i jej kilkunastu członków odsiaduje wysokie wyroki więzienia po aresztowaniu w 2011 roku. Specjalizowała się w wysyłaniu przesyłek z materiałami wybuchowymi, które dotarły do biur przywódców europejskich - kanclerz Angeli Merkel, premiera Włoch Silvio Berlusconiego i ówczesnego przewodniczšcego Komisji Europejskiej Jose Barroso.

Grupa pojawiła się ponownie w 2014 roku, dokonujšc kolejnych zamachów, w których nie było ofiar.

Zarówno Niemcy, jak i MFW sš przez greckš opinię publicznš obarczane odpowiedzialnoœciš za politykę ostrego zaciskania pasa i wprowadzanie oszczędnoœciowych reform w kraju od czasu głębokiego kryzysu finansowego, który wybuchł w Grecji w 2010 roku.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL