Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Niemcy: Władze Berlina zamknęły meczet zwišzany ze stowarzyszeniem Fussilet

AFP
Władze Berlina zakazały działalnoœci muzułmańskiego stowarzyszenia Fussilet i zamknęły podlegajšcy mu meczet odwiedzany przez zamachowca Annisa Amriego i innych islamistów. Policja przeszukała 24 obiekty zwišzane z radykalnym odłamem islamu.

W akcji w stolicy Niemiec uczestniczyło 460 policjantów, rewizje rozpoczęły się o godz. 6 rano - poinformowała berlińska policja.

Zdaniem prokuratury pomieszczenia modlitewne stowarzyszenia wykorzystywane były jako miejsce spotkań islamistów gotowych do stosowania przemocy wobec przeciwników. Z informacji przekazanych przez ministerstwo spraw wewnętrznych Berlina wynika, że Sšd Administracyjny wyraził 15 lutego zgodę na delegalizację stowarzyszenia.

Rewizje przeprowadzono w kilku mieszkaniach, dwóch siedzibach firm oraz w celach islamistów w zakładach karnych Moabit i Tegel.

Imigrant z Tunezji Annis Amri, który 19 grudnia porwał ciężarówkę i wjechał niš w tłum na jarmarku bożonarodzeniowym, zabijajšc 12 osób, często odwiedzał meczet Fussilet.

W meczecie zbierano pienišdze dla osób dokonujšcych zamachów terrorystycznych w Syrii. Prowadzšcy naukę religii w œwištyni starali się radykalizować uczestników, przede wszystkim Turków i imigrantów z krajów na Kaukazie, zachęcajšc ich do wstępowania w szeregi Daesh. Policja obserwowała odwiedzajšcych meczet za pomocš kamer umieszczonych przy wejœciu.

Jak pisze agencja dpa, dyskusja o zamknięciu meczetu trwała od 2015 roku. W poprzednim rzšdzie Berlina sprawš delegalizacji zajmował się jeden urzędnik. Gdy zachorował, postępowanie utknęło w martwym punkcie. Dopiero po zamachu w grudniu zeszłego roku sprawa uległa przyspieszeniu.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL