Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Pakistan: 72 osoby zginęły w świštyni

AFP
Co najmniej 72 osoby zginęły, a ponad 150 zostało rannych w czwartek w zamachu samobójczym przeprowadzonym w œwištyni sufickiej w mieœcie Sehwan w prowincji Sindh na południowym wschodzie Pakistanu - poinformował wysoki rangš przedstawiciel miejscowej policji.

Wczeœniej pakistańska policja informowała o 25 zabitych. Zamachowiec wszedł do œwištyni, gdy zgromadziły się tam tłumy - poinformował przedstawiciel policji, nie podajšc więcej szczegółów.

Jest to najkrwawszy zamach terrorystyczny w Pakistanie w ostatnim czasie. Przyznała się do niego organizacja dżihadystyczna Państwo Islamskie (IS) - podano w komunikacie propagandowej agencji dżihadystów, Amak. IS działa głównie na Bliskim Wschodzie, ale jej wpływy rosnš również w Pakistanie.

Atak na sufickš œwištynię Lal Shahbaz Qalandar w mieœcie Sehwan natychmiast potępił premier Pakistanu Nawaz Sharif.

Sufizm, czyli mistyczny nurt islamu, jest uważany przez częœć ekstremistów muzułmańskich, w tym talibów i dżihadystów z Państwa Islamskiego, za odłam heretycki.

Do innych tego rodzaju ataków - w tym do poniedziałkowego zamachu bombowego w mieœcie Lahaur na wschodzie Pakistanu, gdzie zginęło 13 osób - przyznali się pakistańscy talibowie z organizacji Jamaat-ur-Ahrar. 27 marca 2016 roku w zamachu bombowym w jednym z parków w Lahaurze zginęły co najmniej 72 osoby, w większoœci kobiety i dzieci. Do dokonania tego zamachu przyznało się również Jamaat-ur-Ahrar.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL