Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Dochody Państwa Islamskiego zmalały od 2014 r. o połowę

123RF
Dochody organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie (IS) zmalały w cišgu ostatnich dwóch lat o 50 proc. - podaje "Der Spiegel", powołujšc się na raport londyńskiego King's College, do którego niemiecki tygodnik miał dostęp.

Raport, który zostanie zaprezentowany w sobotę w Monachium na konferencji poœwięconej sprawom bezpieczeństwa, podaje, że podczas gdy w 2014 roku IS dysponowało dochodami w wysokoœci 1,89 mld dol., to w 2016 roku wyniosły one w przeliczeniu na dolary 870 milionów.

Według autorów dokumentu spadek ten wynika z faktu, że IS już nie tylko nie zwiększa kontrolowanego obszaru, ale nieustannie traci grunt pod nogami w Iraku i Syrii, przede wszystkim zaœ kontrolę nad Ÿródłami ropy naftowej.

Jednak - jak podkreœlajš autorzy raportu - to, że Państwo Islamskie biednieje, nie oznacza jeszcze, że maleje zagrożenie atakami terrorystycznymi z jego strony.

"Według obliczeń władz francuskich na przeprowadzenie zamachów 13 listopada 2015 roku w Paryżu terroryœci z IS wydali nie więcej niż 20 tys. euro" - powiedział Peter Neumann, jeden z czterech autorów raportu.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL