Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Włochy: Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w największych zabytkach

123RF
Nadzwyczajne œrodki bezpieczeństwa w zwišzku z zagrożeniem terrorystycznym wprowadzono we Włoszech w około dwudziestu największych zabytkach, masowo odwiedzanych przez turystów - podały media. Władze nie ujawniajš szczegółów i nie podajš listy tych obiektów.

"Nie możemy przedstawić wszystkich szczegółów naszego planu bezpieczeństwa, bo to oznaczałoby, że poszedłby on na marne" - wyjaœniło ministerstwo kultury, gdy wkrótce po zamachach w Brukseli pojawiły się informacje na temat podjętych kroków.

Przedstawicielka resortu Antonella Recchia, cytowana na łamach prasy, poinformowała jedynie, że zaostrzono œrodki ostrożnoœci w zabytkach, galeriach i muzeach, które uznano za najbardziej zagrożone.

Właœnie z powodów bezpieczeństwa - wytłumaczono - lista najbardziej strzeżonych miejsc nie została podana do publicznej wiadomoœci.

Komentatorzy podkreœlajš jednak, że te nadzwyczajne kroki na pewno dotyczš rzymskiego Koloseum, florenckiej Galerii Uffizi, wykopalisk w Pompejach, Pinakoteki Brera w Mediolanie, zamku królewskiego w Casercie - czyli placówek odwiedzanych codziennie przez tysišce ludzi.

We wszystkich tych obiektach nasilono kontrole i patrole policji oraz karabinierów, a miejsca te wyposażono w systemy skrupulatnej obserwacji przy pomocy kamer.

Ministerstwo kultury zapewniło zarazem, że wykorzystywane sš najnowoczeœniejsze z dostępnych urzšdzeń.

Resort w Rzymie planuje wydać łšcznie 300 milionów euro w cišgu trzech najbliższych lat na ochronę zabytków w zwišzku z zagrożeniem terrorystycznym. Z tej puli już uruchomiono 50 milionów euro.

Zauważa się, że informacje o wzmocnieniu ochrony największych pereł włoskiego dziedzictwa kultury i objęciu ich "czerwonym alarmem" podano tuż przed pełniš sezonu turystycznego we Włoszech. Jego zapowiedŸ stanowiły niedawne dni œwišteczne, gdy w całym kraju dziesištki tysięcy turystów oblegały największe zabytki, galerie, muzea i tereny wykopalisk.

Pod względem liczby zwiedzajšcych tegoroczna Wielkanoc, zaledwie kilka dni po zamachach w Brukseli, była niemal rekordowa - ogłosiły władze.

36 tysięcy osób zwiedziło w œwištecznš niedzielę i poniedziałek Koloseum, 25 tysięcy - Pompeje, a ponad 20 tysięcy - Galerię Uffizi. Jak zauważono, sytuacja w Europie w żadnym razie nie odstraszyła turystów; przeciwnie - w wielu zabytkach liczba goœci znacznie wzrosła.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL