Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Ambasada USA ostrzega przed możliwym zamachem w Sofii

123RF
Bułgarskie władze ostro zareagowały w czwartek na komunikat ambasady USA w Sofii, która ostrzegła amerykańskich obywateli o możliwoœci zamachu na jeden lub wiele stołecznych autobusów. Ambasada wycofała potem to ostrzeżenie.

"Ambasada USA otrzymała informację o możliwym zagrożeniu nieokreœlonej linii autobusowej lub linii autobusowych w okolicach hotelu Pliska" - głosił komunikat ambasady zamieszczony w œrodę wieczorem na Facebooku i zalecajšcy Amerykanom unikanie tej częœci bułgarskiej stolicy.

Bułgarskie władze stanowczo zdementowały to ostrzeżenie, twierdzšc, że nie ma żadnych wiarygodnych informacji o niebezpieczeństwie grożšcym mieszkańcom Sofii albo przyjezdnym. Wyjaœniły, że fałszywy komunikat był efektem "osobistego zawodu na tle miłosnym", nie podajšc szczegółów.

"Sposób, w jaki dyplomaci USA ujawnili informację otrzymanš od bułgarskich partnerów, jest absolutnie niewłaœciwy i nie do przyjęcia - oœwiadczył w komunikacie premier Bułgarii Bojko Borysow. - Pragnę zapewnić obywateli Bułgarii, że państwowe służby badajš każdy œlad zagrożenia i nie zatajałyby przed opiniš publicznš najmniejszego niebezpieczeństwa".

Rzeczniczka ambasady w czwartek rano potwierdziła autentycznoœć komunikatu, ale nie podała żadnych dalszych szczegółów, twierdzšc, że ambasada nie komentuje trwajšcych dochodzeń. Następnie ambasada poinformowała o wycofaniu ostrzeżenia.

Po wtorkowych zamachach terrorystycznych w Brukseli nadzwyczajne œrodki bezpieczeństwa podjęto na lotniskach i dworcach w całej Bułgarii oraz w sofijskim metrze.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL