Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Salah Abdeslam zgadza się na ekstradycję do Francji

PAP/EPA
Schwytany w ubiegłym tygodniu w Brukseli Salah Abdeslam, uważany za koordynatora listopadowych zamachów terrorystycznych w Paryżu, nie sprzeciwia się już swojej ekstradycji do Francji - poinformował jego obrońca.

Adwokat Sven Mary powiedział w belgijskich mediach, że Abdeslam zmienił zdanie i chce wyjechać do Francji jak najszybciej, by tam wytłumaczyć się ze swoich czynów.

Francuski prezydent Francois Hollande natychmiast po zatrzymaniu Abdeslama w Brukseli 18 marca zapowiedział, że Francja będzie domagać się wydania Abdeslama, wobec którego wydano Europejski Nakaz Aresztowania. Zarówno władze, jak i rodziny ofiar chcš, by odpowiedział on za przygotowanie i przeprowadzenie zamachów, w których zginęło 130 osób, tam, gdzie miały one miejsce. Belgijskie władze ze zrozumieniem odniosły się do tego stanowiska.

Poczštkowo Sven Mary informował, że jego klient, który pochodzi z Brukseli, ale ma francuskie obywatelstwo, stanowczo sprzeciwia się ekstradycji do Francji.

Francuski prokurator zajmujšcy się dochodzeniem w sprawie zamachów Francois Molins informował w zeszłym tygodniu, że ekstradycja zajmie maksymalnie trzy miesišce. Zgoda Abdeslama oznacza w praktyce, że procedura może potrwać krócej.

Mary poinformował, że na jego wniosek pierwsze posiedzenie sšdu w sprawie Abdeslama, które miało się odbyć w tym tygodniu, zostało przesunięte na 7 kwietnia. Abdeslam przebywa w więzieniu dla szczególnie niebezpiecznych przestępców w Brugii.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL