Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

65 ofiar zamachu. Większość kobiety i dzieci

Twitter
W wybuchu przed publicznym parkiem w Lahore we wschodnim Pakistanie zginęło co najmniej 65 osób, a nie - jak podano poczštkowo - 38; jest też 300 rannych. Premier rzšdu stanowego Shahbaz Sharif ogłosił trzydniowš żałobę.

Do wybuchu doszło w rejonie parkingu przed Parkiem Gulshan-e-Iqbal, kilka zaledwie metrów od dziecięcych huœtawek. Park ten w niedzielny wielkanocny wieczór był pełen ludzi. Rannych, których wielu jest w stanie krytycznym, zabrano do szeœciu szpitali w mieœcie; większoœć to kobiety i ponad 50 dzieci.

Szef lokalnej policji Haider Ashraf powiedział, że wybuch spowodował zamachowiec samobójca, ale dochodzenie trwa nadal. 

Premier rzšdu stanowego Shahbaz Sharif ogłosił trzydniowš żałobę i obiecał doprowadzić sprawców przed oblicze sprawiedliwoœci.

Pakistan, zamieszkany przez 200 mln ludzi, głównie sunnitów, jest nękany rebeliami talibów, działalnoœciš gangów i przemocš na tle wyznaniowym. Cierpiš chrzeœcijanie, którzy stanowiš zaledwie od 2 do 4 proc. ludnoœci i często pomawiani sš o bluŸnierstwa wobec islamu, za co grozi kara œmierci. Pendżab jest największš i najbogatszš prowincjš kraju, do niedawna też najspokojniejszš. Ze stolicy Pendżabu, Lahore, pochodzi premier Pakistanu Nawaz Sharif. Jego przeciwnicy oskarżajš go o tolerowanie bojowników w zamian za pokój w prowincji. Premier oczywiœcie zdecydowanie odrzuca te oskarżenia.

W 2014 roku Pakistan rozpoczšł ofensywę przeciwko talibom i sprzymierzonym z nimi bojownikami w Waziristanie Północnym, starajšc się wygnać ich z bezpiecznych górskich kryjówek, z których dżihadyœci przeprowadzali ataki w Pakistanie i Afganistanie po drugiej stronie granicy.

W zeszłym roku zginšł cieszšcy się popularnoœciš minister w prowincjonalnych władzach Pendżabu oraz co najmniej osiem osób w wybuchu bomby, który zniszczył jego dom.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL