Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Samolot EgyptAir został porwany przez mężczyznę z atrapš ładunku wybuchowego

Twitter
Samolot egipskich linii lotniczych EgyptAir, lecšcy z Aleksandrii do Kairu, został we wtorek porwany i zmuszony do lšdowania na Cyprze. Po kilku godzinach napastnik poddał się i został zatrzymany. Wczeœniej samolot opuœcili wszyscy przetrzymywani zakładnicy.

Motywy Egipcjanina, którego władze Cypru opisujš jako niestabilnego psychicznie, nie sš znane. 

Nie jest jasne, ile osób było na pokładzie Airbusa 320. Według EgyptAir samolotem leciało 56 pasażerów, szeœciu członków załogi i przedstawiciel sił bezpieczeństwa. Z kolei egipska agencja lotnictwa cywilnego poinformowała, że w samolocie było 81 osób, w tym 21 cudzoziemców i 15 członków załogi. 

Po tym jak maszyna wylšdowała na lotnisku w cypryjskiej Larnace, prawie wszyscy pasażerowie zostali wypuszczeni. Wczesnym popołudniem porywacz przetrzymywał na pokładzie siedem osób, w tym troje pasażerów i czworo członków załogi. 

Po godz. 13 czasu polskiego maszynę zaczęli opuszczać zakładnicy. Sš cali i zdrowi. 

Chwilę póŸniej z samolotu wyszedł także porywacz; miał podniesione ręce. Rzecznik prezydenta Cypru napisał na Twitterze, że mężczyzna został zatrzymany. 

Premier Egiptu Szerif Ismail powiedział, że napastnik zostanie przesłuchany, by ustalić, dlaczego porwał samolot. "W pewnym momencie prosił o spotkanie z przedstawicielem Unii Europejskiej, póŸniej o to, by samolot odleciał na inne lotnisko" - oœwiadczył Ismail. 

Cypryjskie media podawały również, że mężczyzna domagał się uwolnienia wszystkich kobiet przetrzymywanych w więzieniach w Egipcie, co sugerowało motyw polityczny. 

Wczeœniej prezydent Cypru Nikos Anastasiadis oœwiadczył, że porwanie nie jest zwišzane z terroryzmem. Szef państwa oraz Ÿródła w cypryjskich siłach bezpieczeństwa sugerowali, że motywy porywacza sš osobiste i zwišzane z jego byłš żonš, która mieszka na Cyprze. Według cypryjskich mediów w wyrzuconym z samolotu liœcie napisanym po arabsku i zaadresowanym do byłej żony porywacz miał zażšdać spotkania z niš.

Cypryjskie ministerstwo spraw zagranicznych zidentyfikowało porywacza jako obywatela Egiptu, Seifa Eldina Mustafę. Według cypryjskiego MSZ mężczyzna jest niestabilny psychicznie. 

Wczeœniej egipskie media podawały, że napastnikiem jest Egipcjanin, Ibrahim Abdel Tawwab Samaha, profesor weterynarii na Uniwersytecie w Aleksandrii. Jednak jego kolega z pracy powiedział póŸniej agencji Reutera, że profesor jest wœród porwanych. 

Resort lotnictwa cywilnego Cypru twierdzi, że pilot airbusa został sterroryzowany przez jednego z pasażerów, który miał na sobie pas z ładunkami wybuchowymi. "Wcišż nie wiemy, czy była to groŸba czy naprawdę miał na sobie pas z materiałami wybuchowymi" - powiedział z kolei minister lotnictwa cywilnego Egiptu Szerif Fathi, dodajšc, że napastnik nie miał przy sobie broni. Po kilku godzinach okazało się, że pas z ładunkami wybuchowymi, który miał na sobie porywacz samolotu linii EgyptAir, był atrapš.  

Wœród pasażerów było m.in. oœmiu obywateli USA, czterech W. Brytanii, czterech Holandii, dwóch Belgów, Francuz, Włoch i Syryjczyk. 

Władze Egiptu podały, że wysyłajš na Cypr samolot, którym do kraju majš wrócić pasażerowie.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL