Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Liga Arabska uznała Hezbollah za organizację terrorystycznš

AFP
Ministrowie spraw zagranicznych krajów Ligi Arabskiej na posiedzeniu w pištek w Kairze uznali szyicki libański Hezbollah za organizację terrorystycznš - poinformowały Ÿródła dyplomatyczne.

Saudyjski ambasador w Kairze Ahmed Kattan powiedział arabskiej telewizji Al-Arabija, że głosowanie nie było jednomyœlne, ponieważ Liban i Irak wstrzymały się od głosu.

Na poczštku marca podobnš decyzję podjęło szeœć krajów należšcych do Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) - Arabia Saudyjska, Katar, Bahrajn, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. Wszystkie one sš także członkami Ligi Arabskiej.

Decyzja zapadła w kontekœcie ostrych napięć między krajami Zatoki Perskiej a Hezbollahem, oskarżanym o współpracę z szyickim Iranem i ingerowanie w wewnętrzne sprawy krajów arabskich.

Sytuacja zaostrzyła się w zwišzku z konfliktem w Syrii, gdzie Iran i Hezbollah wspierajš reżim prezydenta Baszara el-Asada, z którym walczš rebelianci popierani m.in. przez Arabię Saudyjskš.

W zwišzku z udziałem Hezbollahu w wojnie w Syrii kraje Zatoki Perskiej nałożyły sankcje na członków Hezbollahu już w 2013 roku. Poszczególne kraje, m.in. Arabia Saudyjska, wczeœniej uznały libańskš organizację za terrorystycznš. Iran oœwiadczył, że decyzja GCC jest błędem.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL