Liga Arabska uznała Hezbollah za organizację terrorystyczną

aktualizacja: 11.03.2016, 21:53
Foto: AFP

Ministrowie spraw zagranicznych krajów Ligi Arabskiej na posiedzeniu w piątek w Kairze uznali szyicki libański Hezbollah za organizację terrorystyczną - poinformowały źródła dyplomatyczne.

REDAKCJA POLECA
17.04.2016
Francoise Hollande: Francja udzieli pomocy wojskowej Libanowi
15.04.2016
Egipcjanie protestują przeciwko oddawaniu wysp Arabii Saudyjskiej
14.03.2016
Bahrajn deportował kilku Libańczyków podejrzanych o związki z Hezbollahem
10.03.2016
Ahmed Ali Abul Gheit nowym sekretarzem generalnym Ligi Arabskiej
Kariera.pl
Kiedy mam prawo do pierwszego urlopu?
kancelarierp.pl
Stwórz swoją umowę - szybko i profesjonalnie!

Saudyjski ambasador w Kairze Ahmed Kattan powiedział arabskiej telewizji Al-Arabija, że głosowanie nie było jednomyślne, ponieważ Liban i Irak wstrzymały się od głosu.

Na początku marca podobną decyzję podjęło sześć krajów należących do Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC) - Arabia Saudyjska, Katar, Bahrajn, Kuwejt, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. Wszystkie one są także członkami Ligi Arabskiej.

Decyzja zapadła w kontekście ostrych napięć między krajami Zatoki Perskiej a Hezbollahem, oskarżanym o współpracę z szyickim Iranem i ingerowanie w wewnętrzne sprawy krajów arabskich.

Sytuacja zaostrzyła się w związku z konfliktem w Syrii, gdzie Iran i Hezbollah wspierają reżim prezydenta Baszara el-Asada, z którym walczą rebelianci popierani m.in. przez Arabię Saudyjską.

W związku z udziałem Hezbollahu w wojnie w Syrii kraje Zatoki Perskiej nałożyły sankcje na członków Hezbollahu już w 2013 roku. Poszczególne kraje, m.in. Arabia Saudyjska, wcześniej uznały libańską organizację za terrorystyczną. Iran oświadczył, że decyzja GCC jest błędem.

POLECAMY

KOMENTARZE