Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Atak islamistów na restaurację

AFP
Ponad 20 osób zginęło w ataku islamistów na popularnš restaurację w stolicy Somalii, Mogadiszu. Bojownicy z Al-Szabab zaatakowali lokal w czwartek wieczorem i zabarykadowali się w œrodku. Policja opanowała sytuację w pištek nad ranem po kilkugodzinnej akcji.

Akcja sił bezpieczeństwa zakończyła się w pištek na ranem; funkcjonariusze uratowali wiele osób, które były uwięzione w restauracji Beach View na popularnej plaży Lido - poinformował cytowany przez agencję AP przedstawiciel policji Mohamed Hussein. 

Nie jest jasne, czy przedstawiony przez niego bilans ofiar - ponad 20 zabitych - uwzględnia też napastników zabitych podczas policyjnej interwencji.

Agencje Reuters i AFP, powołujšce się na innych przedstawicieli miejscowej policji, mówiš odpowiednio o co najmniej 17 i 19 ofiarach œmiertelnych ataku, w tym o kobietach i dzieciach. 

Według œwiadków bojownicy krzyczšcy "Allahu akbar" (Bóg jest wielki) wtargnęli w czwartek wieczorem do położonej nad morzem restauracji. Nadeszli od strony morza, oddawszy wczeœniej strzały do klientów przebywajšcych przed lokalem, za zasiekami z drutu kolczastego. 

O zmierzchu w czwartek Al-Szabab zdetonowało pierwszy samochód pułapkę, a drugi eksplodował godzinę póŸniej w okolicach centrum Mogadiszu, gdy armia okršżała zaatakowanš restaurację. 

Do ataku przyznało się Al-Szabab, islamistyczne ugrupowanie powišzane z Al-Kaidš. Ta sama organizacja w ubiegłym tygodniu zaatakowała przebywajšcych w Somalii kenijskich żołnierzy, wchodzšcych w skład sił pokojowych. Islamiœci chwalili się, że zabili ok. 100 Kenijczyków oraz przejęli broń i pojazdy wojskowe. Rzšd w Nairobi przyznał jedynie, że były ofiary œmiertelne. 

Chociaż bojownicy Al-Szabab zostali wyparci z największych miast i miejscowoœci w kraju, nadal dokonujš partyzanckich ataków w różnych miejscach kraju. Ich celem często padajš żołnierze międzynarodowych sił Unii Afrykańskiej, przedstawiciele rzšdu i obcokrajowcy.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL