Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Terroryzm

Merkel: Morderczy akt w Stambule

AFP
Kanclerz Angela Merkel ostro potępiła zamach w Stambule, w którym zginęło 10 osób, w tym co najmniej oœmiu Niemców. - To morderczy akt - powiedziała szefowa niemieckiego rzšdu.

- Terroryœci sš wrogami wszystkich wolnych ludzi, sš wrogami całej ludzkoœci - stwierdziła kanclerz. Zapewniła jednoczeœnie, że Niemcy wspólnie z zagranicznymi partnerami nadal będš zdecydowanie zwalczać terroryzm.

Po zamachu w Stambule na nadzwyczajnym posiedzeniu zebrał się wieczorem gabinet Angeli Merkel, a w niemieckim MSZ powołano sztab kryzysowy. Do wybuchu doszło 12 stycznia przed południem na dawnym hipodromie między Hagiš Sophiš a Błękitnym Meczetem, które należš do najpopularniejszych atrakcji turystycznych Stambułu. Zginęło 10 osób, w tym co najmniej oœmiu niemieckich turystów. 15 osób zostało rannych. Po ataku zamknięto obiekty turystyczne, w tym Hagię Sophię i Cysternę Bazyliki. Na razie żadna organizacja nie przyznała się do przeprowadzenia zamachu. Premier Turcji Ahmet Davutoglu powiedział, że za tym atakiem stoi Daesh.

Tureckie władze podały, że sprawcš zamachu był urodzony w 1988 roku Syryjczyk. Turecka agencja prasowa DHA poinformowała natomiast, że zamachowiec pochodził z Arabii Saudyjskiej i niedawno wjechał do Turcji z terytorium Syrii.

Zobacz także:

Turcja ponownie na celowniku

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL