Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Terroryzm

Merkel: Morderczy akt w Stambule

AFP
Kanclerz Angela Merkel ostro potępiła zamach w Stambule, w którym zginęło 10 osób, w tym co najmniej ośmiu Niemców. - To morderczy akt - powiedziała szefowa niemieckiego rządu.

- Terroryści są wrogami wszystkich wolnych ludzi, są wrogami całej ludzkości - stwierdziła kanclerz. Zapewniła jednocześnie, że Niemcy wspólnie z zagranicznymi partnerami nadal będą zdecydowanie zwalczać terroryzm.

Po zamachu w Stambule na nadzwyczajnym posiedzeniu zebrał się wieczorem gabinet Angeli Merkel, a w niemieckim MSZ powołano sztab kryzysowy. Do wybuchu doszło 12 stycznia przed południem na dawnym hipodromie między Hagią Sophią a Błękitnym Meczetem, które należą do najpopularniejszych atrakcji turystycznych Stambułu. Zginęło 10 osób, w tym co najmniej ośmiu niemieckich turystów. 15 osób zostało rannych. Po ataku zamknięto obiekty turystyczne, w tym Hagię Sophię i Cysternę Bazyliki. Na razie żadna organizacja nie przyznała się do przeprowadzenia zamachu. Premier Turcji Ahmet Davutoglu powiedział, że za tym atakiem stoi Daesh.

Tureckie władze podały, że sprawcą zamachu był urodzony w 1988 roku Syryjczyk. Turecka agencja prasowa DHA poinformowała natomiast, że zamachowiec pochodził z Arabii Saudyjskiej i niedawno wjechał do Turcji z terytorium Syrii.

Zobacz także:

Turcja ponownie na celowniku

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL