Wimbledoński dzień jak zawsze - Federer i Serena grają dalej

W Wimbledonie rozpoczęły się mecze trzeciej rundy. Sensacji poprzednich dni zabrakło, choć warto zauważyć porażki Venus Williams, Madison Keys i Sama Querreya

Aktualizacja: 06.07.2018 22:18 Publikacja: 06.07.2018 21:39

Tę scenę widzieliśmy już trzeci raz – Roger Federer wchodzi na kort centralny, uśmiecha się, dostaje brawa. Zdejmuje stosownie stylizowany ubiór znanej firmy odzieżowej, potem z wdziękiem godnym mistrza zaczyna swoje magiczne sztuczki.

W piątek ich ofiarą padł dzielny Jan-Lennard Struff, który poprzednie dwa mecze zaczynał i kończył jednakowo: najpierw przegrywał dwa sety, następnie wygrywał trzy.

Ta ładna passa nie miała szans na kontynuację w meczu ze Szwajcarem. Minęło półtorej godziny, 6:3, 7:5, 6:2 dla Federera, ukłony, brawa, zejście mistrza. Na razie nie ma ochotnika do zmiany tego scenariusza. Może to być w poniedziałek Adrian Mannarino (nr 22), ale, szczerze powiedziawszy, nikt w takie zdarzenie nie uwierzy.

Federer jest odświeżony, zrelaksowany, podczas konferencji prasowych podtrzymuje, z wrodzonej uprzejmości, wizerunek mistrza, który szanuje każdego rywala.

Z drabinki męskiej nie ubył Sascha Zverev (4), choć po czwartku było takie zagrożenie. W piątek walka z Taylorem Fritzem była krótka – dwa sety i największa nadzieja niemieckiego tenisa znalazła się w czwartej rundzie (końcowy wynik: 6:4, 5:7, 6:7 (0-7), 6:1, 6:2). Awansowali także John Isner (8) i Kevin Anderson (9). Nie awansował Sam Querrey (11), pokonany w czterech setach przez Gaela Monfilsa.

Sądząc po sporej liczbie tenisistek rozstawionych, które wciąż wykreślamy z drabinki, można zauważyć, że Wimbledon 2018 na razie bardzo sprzyja Serenie Williams. Ona sama też sobie pomaga. W piątek wygrała, po niełatwej walce, z Kristiną Mladenovic 7:5, 7:6 (7-2) i pozostaje w grze o wszelkie splendory z ósmym tytułem wimbledońskim i 24 wielkoszlemowym na górze listy.

Gdy odpadła jej siostra Venus (przegrała z Kiki Bertens 2:6, 7:6 (7-5), 6:8) Serena została najstarszą uczestniczką turnieju, ale nikt jej wieku nie śmie wypomnieć, tym bardziej, że w trzecim meczu mistrzyni sportowo wyglądała najlepiej.

Na liście głównych rywalek Williams pozostały po piątku nr 7 – Karolina Pliskova (grała trzy sety z Mihaelą Buzarnescu) i Julia Goerges (13). Odpadła Madison Keys (10) pokonana 7:5, 5:7, 6:4 przez rosyjską kwalifikantkę Jewgienię Rodinę. Nagrodą będzie gra z Sereną w 1/8 finału w poniedziałek.

W związku z długimi i zaciętymi meczami deblowymi, Marcin Matkowski z Mihaelą Buarnescu oraz Alicja Rosolska z Divijem Sharanem nie zagrali meczu pierwszej rundy miksta. Program gier pokazuje, że znów trafią w sobotę na kort nr 17 i zagrają tam czwarty mecz.

W sobotę zaczynają się także turnieje juniorskie. W planie są mecze połowy polskiej reprezentacji, zagrają Stefania Rogozińsk-Dzik i Daniel Michalski, oboje z młodzieżą brytyjską. Iga Świątek i Wojciech Marek pojawią się na trawie w poniedziałek.

Atrakcją na głównych kortach mają być szóstego dnia singlowe mecze trzeciej rundy: Rafael Nadal – Alex De Minaur, Andżelika Kerber – Naomi Osaka, Novak Djoković – Kyle Edmund, Simona Halep – Su-Wei Hsieh, Alexander Zverev – Ernests Gulbis i Nick Kyrgios – Kei Nishikori.