Magda Linette: porażka to zawsze ciężki cios

Polska tenisistka nr 2 o niespodziankach w Wimbledonie, stresie i depresji, planach na drugą część sezonu.

Aktualizacja: 17.07.2018 12:53 Publikacja: 17.07.2018 12:44

Magda Linette: porażka to zawsze ciężki cios

Foto: YouTube

„Rzeczpospolita”: Myśli pani jeszcze o tym przegranym zaciętym meczu z Julią Putincewą w pierwszej rundzie Wimbledonu?

Magda Linette: Było mi smutno przez kilka dni. Wiedziałam, że ten turniej skończył się dla mnie zbyt szybko, ale teraz traktuję ten wynik na chłodno. Muszę wyciągnąć wnioski. Skupić się na tym, co jest przede mną.

Wimbledon jest dla pani ulubionym turniejem wielkoszlemowym?

- Jeśli chodzi o historię, kulturę tak. To świątynia tenisa. Każdy tenisista i tenisistka marzy o tym, żeby wygrać przede wszystkim Wimbledon. Mnie do tej pory gra na trawie nie pasowała, ale w tym roku bardzo się poprawiłam. Zmieniłam grę na bardziej agresywną, lepiej dopasowałam do warunków.

Jaki turniej Wielkiego Szlema najbardziej pani pasuje?

- W zeszłym roku bardzo dobrze zagrałam na Roland Garros. Dobrze wypadłam tez na szybkich kortach w Australii. Wydaje mi się, że moja gra jest uniwersalna. Wszystko zależy od tego, z jakim wyjdę podejściem, czy będę spokojna i konsekwentnie zrealizuję założenia. W tym sezonie w czasie Roland Garros byłam bardzo zestresowana i nie pokazałam nawet 10 procent tego, co potrafię.

Jak wielką rolę odgrywa stres w życiu tenisisty?

- Może nawet kluczową? W tej edycji Roland Garros pierwszy raz w karierze musiałam bronić dużo punktów. Wiedziałam, że potrafię dobrze zagrać, ale nałożyłam na siebie zbyt duże oczekiwania. Bardziej przejmowałam się wynikiem, a nie tenisem. Straciłam koncentrację. Łatwo przegrałam w I rundzie.

Mówi się, że tenis jest grą mentalną...

- Na tym poziomie każda z nas potrafi odbijać piłkę, każda zawodniczka może trenować z najlepszymi i nie widać różnicy. Dopiero kiedy przychodzi do meczu, te różnice zaczynają się ujawniać. Wtedy widać, kto potrafi skupić się na grze tak jak powinien. Psychika to najważniejszą sferą naszego sportu.

Pracuje pani z psychologiem?

- Chcę się rozwijać, dlatego dołączyłam psychologa do swojego teamu. Musiałam znaleźć odpowiednią osobę. Z psychologiem muszę czuć się bezpiecznie, spokojnie, mieć pewność, że mogę być w stu procentach szczera. Dochodzi kwestia finansowa. Dobrym psychologiem dla tenisisty nie będzie ktoś, kto siedzi w gabinecie i do kogo przychodzi się na konsultacje. Musi jeździć z zawodnikiem, widzieć, jak zachowuje się w momentach stresowych, mieć z nim silną interakcję i pomagać we właściwym momencie. 

Francuski dziennik „L’Equipe” w czasie Roland Garros poświęcił obszerny artykuł depresji tenisistów. Z racji tego, że często przegrywają, borykają się bardziej niż inni sportowcy, właśnie z depresją.

- Nikt nie chce o tym rozmawiać. Na turniejach WTA wszystkie zawodniczki się uśmiechają, ale to co się dzieje w innym teamie, do mnie, do przeciwniczki już nie dochodzi. Tenis jest specyficzny. Gra się co tydzień i rzadko co tydzień wygrywamy, raczej w każdym tygodniu przeżywamy porażki. A porażka dla sportowca to za każdym razem ciężki cios. Do stresowych sytuacji przyczyniają się też inne czynniki. Pracujemy w zespole i przez rok widzimy się z tymi samymi osobami. Czasami ciężko się skontrolować. Rodzą się napięcia, konflikty. Co roku jeździmy do tych samych miejsc. Ktoś pomyśli, że to fajne, można sobie pozwiedzać, przebywać w atrakcyjnych miastach, kurortach. Ale to nie tak. Śpimy 8 godzin i jedziemy na korty trenować, czekać na mecz, zagrać mecz. Wolne chwile musimy wykorzystywać na odpoczynek, regenerację. 

Z Wimbledonu szybko odpadły zawodniczki z pierwszej dziesiątki WTA. Co się dzieje w kobiecym tenisie? 

- A kto się spodziewał, że w ubiegłym roku Roland Garros wygra Elena Ostapenko? Wielkie Szlemy mają to do siebie, że faworytki odpadają. Nie wydaje mi się, żeby to była kwestia kobiecego tenisa. W męskim Roland Garros w półfinale znalazł się Włoch Marco Cecchinato i szczerze mówiąc przedtem o nim nie słyszałam. Ale wracając do WTA. Nasz tenis się wyrównał. Wiele zawodniczek może sobie pozwolić na zbudowanie sztabu trenerskiego. Pojawił się też taki trend, że młodzi ludzie niczego się nie boją. Kiedyś Maria Szarapowa wychodziła na kort i od razu wygrywała 5:0. Teraz taki mecz zaczyna się od 2:3.

Czy tenis kobiet stał się bardziej siłowy?

- Nie chodzi tylko o siłę i moc uderzenia. Wiele zawodniczek może sobie pozwolić na fizjoterapeutów, dbają o dietę, korzystają z naukowego wsparcia. Wszystko idzie do przodu i tenisistki to wykorzystują. Są w stanie dłużej trenować i dłużej grać mecze na wysokim poziomie. 

Jak pani się odnajduje w tym świecie. Ile osób liczy pani zespół?

- Sporo, bo współpracuję teraz z teamem w Chinach. Bardzo mi pomagają. Moim głównym trenerem jest Izo Zunić, trenerem przygotowania fizycznego Matko Jelcić, mam też psychologa, który jeździ na turnieje. Wszyscy posiadają ogromną wiedzę i czuję, że dzięki nim gram lepiej. 

Jaki cel stawia sobie pani na najbliższe miesiące?

- Zawsze chcę wygrywać. Ale cele się zakłada, a potem przegrywa się cztery razy 6:7 w trzecim secie i zamiast 150 punktów jest zero. Dzieli nas czasami od pokonania rywalki dosłownie centymetr. Byłam już 55. na świecie i wiem, że jestem gotowa na to, by być jeszcze wyżej, nawet w pierwszej 30-tce do końca tego roku. Nie narzucam sobie jednak takich zdań. Nie chcę, by zrodziła się we mnie dodatkowa presja. 

Plany na najbliższe tygodnie?

- Pod koniec lipca turniej w bliskich mi Chinach – w Nanchang, a potem cykl amerykański - Waszyngton, prawdopodobnie eliminacje w Montrealu i Cincinnati, New Haven i US Open.

„Rzeczpospolita”: Myśli pani jeszcze o tym przegranym zaciętym meczu z Julią Putincewą w pierwszej rundzie Wimbledonu?

Magda Linette: Było mi smutno przez kilka dni. Wiedziałam, że ten turniej skończył się dla mnie zbyt szybko, ale teraz traktuję ten wynik na chłodno. Muszę wyciągnąć wnioski. Skupić się na tym, co jest przede mną.

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Tenis
Miami Open. Wygrała z Igą Świątek, pokonała Jessikę Pegulę
Tenis
Hubert Hurkacz też pożegnał się z turniejem w Miami
Tenis
Miami Open. Iga Świątek nie wygra Sunshine Double
Tenis
Hubert Hurkacz wygrał drugi trzysetowy mecz w Miami
Tenis
Turniej WTA w Miami: Iga Świątek wyszarpała awans