Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Tenis

US Open: pierwszy wielkoszlemowy tytuł Sloane Stephens

AFP
Amerykańska tenisistka Sloane Stephens wygrała turniej US Open, zdobywajšc swój pierwszy wielkoszlemowy tytuł. 24-letnia tenisistka w finale nowojorskiej imprezy pokonała rozstawionš z "15" rodaczkę Madison Keys 6:3, 6:0.

Stephens i młodsza o dwa lata Keys straciły poczštek sezonu z powodu kłopotów zdrowotnych. Zarówno w przypadku jednej, jak i drugiej najlepszym wynikiem w Wielkim Szlemie był dotychczas półfinał.

Losy decydujšcego meczu w sobotę rozstrzygnęły się nadspodziewanie szybko. Wyrównana walka trwała zaledwie kilkanaœcie minut. Prezentujšca równy poziom i duży spokój Stephens od przełamania zaliczonego przy stanie 2:2 w pierwszym secie w pełni kontrolowała sytuację. W tej partii oddała rywalce jeszcze tylko jednego gema, a w kolejnej już ani jednego.

Występujšca od poczštku spotkania z zabandażowanym prawym udem Keys często się myliła, na co reagowała rosnšcš frustracjš. W jej poczynaniach widać też było sporo nerwowoœci. W pištym gemie drugiej odsłony prowadziła 40:0, ale nie zdołała zdobyć decydujšcego punktu. Chwilę póŸniej obroniła dwie piłki meczowe, a przy trzeciej posłała piłkę w siatkę.

Spotkanie trwało 61 minut. Zwyciężczyni miała szeœć niewymuszonych błędów, natomiast jej rywalka 30. Tuż po ostatniej akcji, zawodniczki długo obejmowały się nad siatkš, a Stephens pocieszała przyjaciółkę. Po chwili, rozmawiajšc i żartujšc, czekały na rozpoczęcie dekoracji.

Stephens w ubiegłym roku zmagała się z kontuzjš stopy i musiała poddać się operacji. Zakończyła wówczas starty udziałem w sierpniowych igrzyskach. W tym wróciła na poczštku lipca. Długa przerwa w grze skutkowała znaczšcym pogorszeniem się jej pozycji w œwiatowym rankingu. Jeszcze w pierwszej połowie sierpnia była w nim 934. (jej najwyższa pozycja to 11.). Niedawno błysnęła, docierajšc w Toronto i Cincinnati do półfinału. Obecnie jest 83., a dzięki triumfowi US Open w poniedziałek wróci do czołowej "20".

W 2013 roku dotarła do półfinału Australian Open. W Nowym Jorku jej najlepszym wynikiem była dotychczas 1/8 finału sprzed czterech lat. Jest pierwszš od 20 lat nierozstawionš zawodniczkš z USA w finale tego turnieju. Poprzedniš była Venus Williams.

Keys, w której sztabie szkoleniowym jest utytułowana Amerykanka Lindsay Davenport, po zakończeniu poprzedniego sezonu przeszła operację lewego nadgarstka. Do rywalizacji wróciła w marcu, ale trzy miesišce póŸniej musiała poddać się jeszcze dodatkowo zabiegowi z powodu bólu w ramieniu. Powrót do wysokiej formy zasygnalizowała, triumfujšc na poczštku sierpnia na kortach twardych w Stanford.

Jej najlepszym dotychczas wynikiem w Wielkim Szlemie był półfinał Australian Open z 2015 roku. W Nowym Jorku mogła zaœ pochwalić się dotarciem do 1/8 finału (2015-16). Za sprawš występu w decydujšcym meczu tej imprezy awansuje na 12. miejsce œwiatowej listy.

Stephens i Keys zmierzyły się po raz drugi w karierze. W drugiej rundzie w Miami w 2015 roku pierwsza z nich także wygrała w dwóch setach.

W finale US Open dwie reprezentantki gospodarzy spotkały się poprzednio w 2002 roku i były nimi siostry Serena i Venus Williams. Ze zwycięstwa cieszyła się wtedy pierwsza z nich.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL