Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Tenis

US Open: Magda Linette przegrała w pierwszej rundzie

AFP
Magda Linette nie zdołała sprawić sensacji w pierwszej rundzie wielkoszlemowego turnieju US Open. Polska tenisistka przegrała w Nowym Jorku z liderkš œwiatowego rankingu Czeszkš Karolinš Pliskovš 2:6, 1:6.

72. na liœcie WTA Linette w ostatnich tygodniach pokazała się z dobrej strony. Tuż przed przenosinami do Nowego Jorku dotarła do 1/8 finału w New Haven. Przy losowaniu drabinki US Open miała jednak pecha - już na samym poczštku przyszło jej zmierzyć się z pierwszš rakietš œwiata.

Pliskova szybko objęła prowadzenie 2:0, przełamujšc Polkę. Ta ostatnia nie oddała całkiem pola faworyzowanej rywalce i od razu odrobiła stratę "breaka", choć po chwili ponownie straciła podanie. Jej serwis nie robił zbytnio szkody Czeszce, która zdobywała punkty po udanych returnach, a w dłuższych wymianach była dominujšcš stronš. Momentami Linette zaczęła grać bardziej ryzykownie, co się opłaciło - wybroniła się trzykrotnie przed wynikiem 1:3, ale za czwartym razem już spasowała.

Polscy kibice nabrali nieco wiary, gdy podopieczna chorwackiego trenera Izo Zunica wygrała szóstego gema bez straty punktu (2:4). Chwilę póŸniej prowadziła 40:0 i była o krok od kolejnego przełamania słynšcej z mocnego serwisu rywalki, ale przegrała pięć kolejnych akcji.

Poznanianka znów próbowała odważnej gry, ale wystarczyło to tylko na obronę dwóch piłek setowych. Trzeci "break" na koncie Pliskovej oznaczał zakończenie partii.

W przerwie zdecydowano się na zasunięcie dachu nad kortem centralnym, choć deszcz, który póŸniej przybrał na sile, wówczas był jeszcze doœć delikatny. Druga odsłona była doœć jednostronna. Czeszka ograniczyła błędy i więcej punktowała bezpoœrednio za sprawš serwisu. Poznanianka zdołała zapisać na swoim koncie tylko jednego gema, którego wygrała bez straty punktu przy stanie 0:3. W pištym gemie miała dobre momenty, czego efektem było aż szeœć okazji na przełamanie liderki rankingu WTA, ale wszystkie zostały zmarnowane. Czeszka w najważniejszym momencie zachowała czujnoœć i wyszła z opresji.

Końcówka potoczyła się błyskawicznie. Polka wyglšdała już na nieco zrezygnowanš. Pliskova mecz zakończyła asem, swoim ósmym w tym spotkaniu.

Pojedynek trwał 78. minut. Czeszka zanotowała 28 uderzeń wygrywajšcych i 19 niewymuszonych błędów. Linette miała ich - odpowiednio - dziewięć i 15.

Była to szósta konfrontacja tych zawodniczek. Poprzednio rywalizowały w 2015 roku. 25-letnia Linette ze zwycięstwa nad będšcš jej rówieœniczkš Czeszkš cieszyła się raz i miało to miejsce pięć lat temu w imprezie niższej rangi - ITF.

Linette trzeci raz z kolei zaprezentowała się w głównej drabince US Open. Dwa lata temu dotarła do drugiej fazy zmagań, a w poprzednim sezonie odpadła rundę wczeœniej. Pliskova w ubiegłym roku dotarła aż do finału, a sezon wczeœniej odpadła w 1. rundzie.

Kolejnš rywalkš Pliskovej będzie Veronica Cepede Royg z Paragwaju lub amerykańska kwalifikantka Nicole Gibbs.

W planie na wtorek jest jeszcze mecz otwarcia drugiej z reprezentantek Polski w singlu w nowojorskiej imprezie - Agnieszki Radwańskiej. Rozstawionš z "10" krakowiankę czeka pojedynek z Chorwatkš Petrš Martic.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL