Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Tenis

Roland Garros: Pierwszy wielkoszlemowy tytuł Ostapenko

AFP
Łotyszka Jelena Ostapenko pokonała rozstawionš z "trójkš" Rumunkę Simonę Halep 4:6, 6:4, 6:3 w finale turnieju French Open. 20-letnia tenisistka po raz pierwszy w karierze wystšpiła w decydujšcym meczu w Wielkim Szlemie.

Była to pierwsza konfrontacja Halep z Ostapenko.

Ostapenko jest 47. rakietš œwiata, choć w poniedziałek awansuje do Top20. Co prawda w tym sezonie na "mšczce" była w finale w Charleston i odpadła rundę wczeœniej w Pradze, ale w Rzymie zatrzymała się na drugiej rundzie, a w Stuttgarcie przegrała mecz otwarcia. Od stycznia jej najlepszym wynikiem w Wielkim Szlemie była trzecia runda. W Paryżu debiutowała rok temu i przegrała wówczas mecz otwarcia.

Jej awans do finału miał dodatkowy wymiar - największym sukcesem w karierze uczciła bowiem 20. urodziny. Została pierwszš Łotyszkš w liczonej od 1968 roku Open Erze w wielkoszlemowym półfinale. Nigdy wczeœniej zawodnik z tego kraju nie zagrał zaœ w decydujšcym spotkaniu w imprezie tej rangi.

Ostapenko wczeœniej trzykrotnie wystšpiła w finale turniejów WTA, ale żadnego z nich nie wygrała. W deblu triumfowała raz - w lutym w parze z Alicjš Rosolskš w Sankt Petersburgu.

8 czerwca 1997 roku, czyli w dniu narodzin tenisistki z Rygi, w Paryżu triumfował Gustavo Kuerten. Brazylijczyk do tego momentu nie wygrał żadnej innej imprezy tej rangi ani turnieju ATP.

Rumunka po raz drugi zagrała w decydujšcym meczu w Wielkim Szlemie. Poprzednio również miało to miejsce we French Open - trzy lata temu przegrała z Rosjankš Mariš Szarapowš 4:6, 7:6 (7-5), 4:6.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL