Ceremonia otwarcia (18:00) na korcie centralnym, wraz z  konferencją prasową w Cafe Legia (17:30), zaplanowane są na poniedziałek 29 sierpnia.

Turniej rozgrywany jest od 1968 roku, co czyni go najstarszym w Polsce. Od 2012 roku ma I kategorię Europejskiej Federacji Tenisowej, dzięki czemu przyjeżdżają do Warszawy najlepsi młodzi zawodnicy i zawodniczki. Także i teraz przyjedzie setka tenisistów z kilkunastu państw. Podczas konferencji prasowej opowiedzą o tym Jerzy Hertel, dyrektor turnieju, wraz z Grzegorzem Wójcikiem, sędzią naczelnym. Otwarcia imprezy dokona Izabella Sierakowska-Tomaszewska, prezes Fundacji Bohdana Tomaszewskiego. Wstęp na wszystkie mecze jest wolny. Stawką dla zwycięzców są puchary (w tym replika oryginalnego pucharu ufundowanego przez Redaktora Bohdana Tomaszewskiego), punkty do rankingu i nagrody rzeczowe.

W zeszłorocznym turnieju wśród kadetek trzymaliśmy kciuki za Annę Hertel, rozstawioną z numerem 1, ale przegrała w ćwierćfinale z Ukrainką Darią Snigur, która potem w finale uległa rodaczce Wiktorii Petrenko. Wśród kadetów najwyżej rozstawiony był reprezentant Serbii Marko Miladinović, który w finale pokonał Niemca Roberta Strombachsa. W przeszłości turniej wygrywała m. in. Agnieszka Radwańska, dziś czołowa tenisistka świata. Razem z siostrą Urszulą w 2004 roku zwyciężyły w deblu, a sama Agnieszka – w singlu. Na warszawskich kortach nie brakowało również tych, którzy potem grali dla Polski w Pucharze Davisa i Fed Cup - Wojciecha Kowalskiego, Marcina Matkowskiego, Michała Przysiężnego, Magdaleny Grzybowskiej i Marty Domachowskiej.

Honorowy patronat nad Bohdan Tomaszewski Cup 2016 objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który ufundował puchary dla najlepszego Polaka i najlepszej Polki w turnieju.