Czy blokowiska to slumsy

Doświadczenie łączące miliony Polaków, czyli dom w bloku – będzie bohaterem najbliższej „Niedzieli z wielką płytą”. Początek o 17.15 w TVP Kultura.

Publikacja: 14.04.2018 08:00

Czy blokowiska to slumsy

Foto: Fotorzepa, Rafał Guz

- Nigdy nie zaprojektowałem bloku ani blokowiska – podkreśla Czesław Bielecki, architekt.

 

Jednak blokowiska w latach 70. uznawane były za dobrodziejstwo – spełnienie marzenia o własnym, choćby najmniejszym mieszkaniu.

Maja Komorowska przypomina, że wówczas mieszkanie w blokowiskach nie było sprawą wyboru, i że choć wciąż mieszka w jednym z nich, to i nadal tęskni do ogrodu, śpiewu ptaków. A jednocześnie docenia, gdzie mieszka i ma sposoby na „ocieplanie” tej sytuacji.

– Od lat piszę sąsiadom życzenia w windzie na Boże Narodzenie i Wielkanoc – ujawnia w programie Maja Komorowska. - No i każdemu mówię: „dzień dobry”. 

– W wielu miejscach świata blokowiska to slumsy – zauważa L.U.C, muzyk, raper. – U nas jest inaczej.

Opowiada o społecznych zachowaniach tworzących wspólnoty.

Widzowie zobaczą też archiwalne zdjęcia, które utrwaliły I sekretarza PZPR Edwarda Gierka wizytującego budowę blokowisk i wyrażającego nadzieję, że będą dobrze służyć mieszkańcom przez 20-30 lat. Jerzy Gruza, twórca „Czterdziestolatka” przyznaje, że nie tylko w serialu „wielka płyta” była tłem akcji, ale i on sam wielokrotnie w takich budynkach mieszkał. 

- We wnęce wszyscy mieliśmy tapczan – pamięta Jerzy Gruza. - Wszystko zaprojektowane tak samo.

– W 1970 roku Polska produkowała więcej cementu na głowę niż Stany Zjednoczone – przypomina Czesław Bielecki. – Teraz, gdy decyduje pieniądz – stosujemy zupełnie inne technologie. 

– Dość szybko okazało się, że niewielka powierzchnia, na której jest zgromadzonych wielu ludzi – generuje problemy – przypomina Bogna Świątkowska, aktywistka miejska, Fundacja Bęc Zmiana, dodając, że dziś developerzy nie dbają, by tylko dorównać dawniejszym rozwiązaniom.

Uzupełnieniem „Niedzieli z...” będzie odcinek zrealizowanego w 1974 roku serialu „Czterdziestolatek” – „Judym, czyli czyn społeczny” w reżyserii Jerzego Gruzy (początek emisji 18.10) oraz kameralny dramat Krzysztofa Zanussiego „Za ścianą” (1971) ze świetnymi rolami Mai Komorowskiej i Zbigniewa Zapasiewicza (początek emisji 19.15).

- Nigdy nie zaprojektowałem bloku ani blokowiska – podkreśla Czesław Bielecki, architekt.

Jednak blokowiska w latach 70. uznawane były za dobrodziejstwo – spełnienie marzenia o własnym, choćby najmniejszym mieszkaniu.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Serial
„Władcy przestworzy” na Apple TV+. Straceńcy latali w dzień
Telewizja
Magdalena Piekorz zajmie się serialami i filmami w TVP
Telewizja
Serialowe Złote Globy. Kolejny triumf „Sukcesji”
Telewizja
Agnieszka Holland w TVP1. Powrót „Hali odlotów” 1 stycznia
Telewizja
Danuta Holecka ma już nową pracę. Będzie prezenterką w TV Republika