Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Telekomunikacja i IT

Polskie firmy sięgają po kosmiczne technologie

materiały prasowe
Wartość polskiej „branży kosmicznej”, czyli firm wykorzystujących technologie kosmiczne, wynosi od 7,3 do 12,5 mld zł – wynika z szacunków firmy audytorsko-doradczo-outsourcingowej Grant Thornton.

Jak pokazują badania, biznes na świecie w coraz większym stopniu korzysta z dorobku naukowców zajmujących się kosmosem i jego eksploracją. Coraz więcej firm wdraża do własnej produkcji technologie, które powstały na potrzeby astronautyki. Jak wynika z obliczeń Space Foundation, globalna branża technologii kosmicznych osiągnęła w 2014 r. przychody na poziomie 330 mld dol. Firma Grant Thornton sprawdziła, jak w tym kosmicznym wyścigu radzą sobie polscy przedsiębiorcy. Okazało się, że całkiem dobrze. Jak wynika z raportu „Gwiezdny biznes”, wartość polskiej branży kosmicznej liczona jest już w miliardach złotych i z roku na rok mocno rośnie.

Eksperci Grant Thornton przy wycenie wielkości branży przyjęli metodologię zakładającą dwa podejścia: wąskie i szerokie. – W podejściu wąskim pod uwagę braliśmy firmy, które w dużym stopniu opierają swój model biznesowy na wykorzystaniu technologii wywodzących się z astronautyki i bez tych rozwiązań właściwie nie były w stanie kontynuować działalności w obecnej formie. To np. producenci nawigacji samochodowych czy innych urządzeń opartych na technologii GPS. W ujęciu szerszym uwzględniliśmy natomiast też firmy, które w pewnym stopniu wykorzystują technologie kosmiczne, ale byłyby w stanie bez nich funkcjonować, tyle że z pewnymi komplikacjami. Chodzi tu np. o linie lotnicze – wyjaśnia Paweł Zaczyński, menedżer w departamencie audytu Grant Thornton.

Według szacunków tej firmy, wartość branży w ujęciu wąskim wyniosła 7,3 mld zł, a w ujęciu szerokim – 12,5 mld zł. Według prognozy na 2015 r., wartość ta wzrośnie do odpowiednio 8,4 i 13,7 mld zł. – To pokazuje, jak branża ta szybko się rozwija, wielokrotnie szybciej, niż rośnie polski PKB – podkreśla Paweł Zaczyński i dodaje, że rodzime firmy coraz odważniej sięgają po technologie, które swój rodowód mają w astronautyce i badaniu przestrzeni kosmicznej. – Technologie te mocno się w ostatnich latach upowszechniły i stały się bazą dla całych nowych branż w polskiej gospodarce, których rynek sięga już miliardów złotych, a zatrudnienie liczone jest w tysiącach. Biorąc pod uwagę dynamikę, z jaką te branże rosną, można zakładać, że technologie kosmiczne będą z roku na rok coraz silniej podbijać polski PKB – komentuje Zaczyński.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL