Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Telekomunikacja i IT

Nieodebrane połšczenie z tego numeru? Nie oddzwaniaj!

Bloomberg
Numer dzwonišcego może i wyglšda, jakby pochodził z sieci komórkowej, ale faktycznie ktoœ chce skłonić Polaków do dzwonienia na Kubę.

Na telefony Polaków ktoœ masowo wykonuje połšczenia z numerów łudzšco przypominajšcych numery polskich sieci komórkowych (głównie z puli numerów przyznanych pierwotnie dla Orange). Połšczenia te sš bardzo krótkie i nie majš na celu zostać odebrane. Celem tych „głuchych telefonów" jest skłonienie ofiary do oddzwonienia, co wielu Polaków robi odruchowo.

Tymczasem oddzwonienie na numer zaczynajšcy się od prefiksu +53 może zakończyć się wysokim rachunkiem. W poœpiechu można bowiem przegapić fakt, że przed numerem, który chciał się rzekomo połšczyć brakuje kierunkowego do Polski, czyli +48. Za to +53 jest kierunkowym na Kubę. Numery, z których wykonywane sš połšczenia wyglšdajš np., tak:

+5354990418

+5347281764

Zdaniem serwisu Niebezpiecznik.pl połšczenia wykonywane sš przez skrypty, które włamujš się do niezabezpieczonych centralek podpiętych do internetu. W tego typu urzšdzeniach można podrobić bowiem identyfikator dzwonišcego (czyli sfałszować numer, który rzekomo dzwoni). Nacišgaczom chodzi oczywiœcie o to, by ofiara oddzwoniła kończšc połšczenie we wskazanej sieci. Niebezpiecznik spekuluje, że może chodzić o rozliczenia międzyoperatorskie – nacišgacze mogš otrzymywać wynagrodzenie od sieci, w której kończone jest połšczenie (a która dostaje te pienišdze od sieci, z której jest ono wykonywane).

Najprostszym sposobem na uniknięcie problemów w takich sytuacjach jest, oczywiœcie, uważne patrzenie jaki numer faktycznie do nas zadzwonił. Wiele nowych telefonów od razu podpowiada kraj dzwonišcego. Co w przypadku Kuby akurat może być... mylšce.

Można także zablokować połšczenia międzynarodowe – zarówno z poziomu telefonu, jak i za poœrednictwem biura obsługi. Częœć połšczeń można zablokować również za pomocš programów antywirusowych czy specjalnych aplikacji, w których można okreœlać nawet konkretne numery.

Tego typu próba nacišgnięcia abonentów polskich sieci nie jest nowa. Niedawno na telefony Polaków przychodziły smsy podszywajšce się pod wiadomoœć od operatora o ponownej dostępnoœci numeru w sieci. Do oddzwaniania skłaniały też numery z prefiksem +225 (Wybrzeże Koœci Słoniowej), łudzšco przypominajšcego kierunkowy do Warszawy – 22 (ale pełny numer kierunkowy już powinien wyglšdać +48 22). Takich numerów-pułapek trochę jest. Nie jest trudno sobie wyobrazić, że następnym razem ktoœ spróbuje nacišgnšć Polaków na połšczenie do Nigru (+227) lub innego kraju, którego prefiks będzie przypominał jakiœ numer kierunkowy czy komórkowy w Polsce.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL