Telekomunikacja i IT

Kaspersky Lab zaprzecza zarzutom o szpiegostwo

Bloomberg
Senat USA zakazał stosowania oprogramowania Kaspersky Lab zarzucając jej szpiegowanie na rzecz Rosji. Firma odrzuca oskarżenia.

Amerykańskie agendy rządowe od dłuższego czasu uważały oprogramowanie firmy Kaspersky za podejrzane. Firmie od dawna zarzuca się, że jej oprogramowanie antywirusowe może szpiegować użytkowników przekazując dane do Rosji. W ostatnich dniach zakazy stosowania oprogramowania Kaspersky Lab zostały skodyfikowane przez Senat USA, który przyjął poprawkę do budżetu wojskowego zakazującą federalnym urzędom wojskowym i cywilnym stosowania oprogramowania i korzystania z usług Kaspersky Lab. Ma to chronić dane federalnych urzędów przed szpiegami Kremla.

Nie dziwi fakt, że firmie Kaspersky Lab stanowisko władz USA i oskarżenia o szpiegostwo się nie podobają. Kiedy ktoś zajmuje się chronieniem swoich klientów przed zagrożeniami w sieci także takimi, jak kradzież danych, to taka „reklama” jest mu zdecydowanie nie na rękę. Szczególnie w sytuacji, w której nikt nigdy nie udowodnił, że Kaspersky Lab faktycznie szpieguje na rzecz Federacji Rosyjskiej, a całość oskarżeń budowana jest na fakcie, że Jewgienij Kaspersky, założyciel i szef firmy służył w radzieckim jeszcze wywiadzie.

- Kaspersky Lab jest rozczarowany poprawką przyjętą przez Senat – pisze firma w oświadczeniu cytowanym przez RT.com. Kaspersky twierdzi też w oświadczeniu, że założenia czynione na podstawie pochodzenia firmy wystawiają na wszystkich na dodatkowe ryzyko. Jewgienij Kaspersky jest też gotów zeznawać przed Kongresem 27 września, o ile zagwarantuje mu się przyspieszoną wizę.

Według Bloomberga, Kaspersky Lab od dłuższego czasu oferuje amerykańskim instytucjom możliwość kontroli kodu źródłowego swojego oprogramowania, by można było sprawdzić oskarżenia o przekazywanie danych do Rosji. Amerykanie nie skorzystali z oferty

Kaspersky Lab reklamuje się hasłem „Ratujemy świat od 20 lat”. Ma około 400 mln klientów na całym świecie.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL