Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Telekomunikacja i IT

Kaspersky Lab zaprzecza zarzutom o szpiegostwo

Bloomberg
Senat USA zakazał stosowania oprogramowania Kaspersky Lab zarzucajšc jej szpiegowanie na rzecz Rosji. Firma odrzuca oskarżenia.

Amerykańskie agendy rzšdowe od dłuższego czasu uważały oprogramowanie firmy Kaspersky za podejrzane. Firmie od dawna zarzuca się, że jej oprogramowanie antywirusowe może szpiegować użytkowników przekazujšc dane do Rosji. W ostatnich dniach zakazy stosowania oprogramowania Kaspersky Lab zostały skodyfikowane przez Senat USA, który przyjšł poprawkę do budżetu wojskowego zakazujšcš federalnym urzędom wojskowym i cywilnym stosowania oprogramowania i korzystania z usług Kaspersky Lab. Ma to chronić dane federalnych urzędów przed szpiegami Kremla.

Nie dziwi fakt, że firmie Kaspersky Lab stanowisko władz USA i oskarżenia o szpiegostwo się nie podobajš. Kiedy ktoœ zajmuje się chronieniem swoich klientów przed zagrożeniami w sieci także takimi, jak kradzież danych, to taka „reklama” jest mu zdecydowanie nie na rękę. Szczególnie w sytuacji, w której nikt nigdy nie udowodnił, że Kaspersky Lab faktycznie szpieguje na rzecz Federacji Rosyjskiej, a całoœć oskarżeń budowana jest na fakcie, że Jewgienij Kaspersky, założyciel i szef firmy służył w radzieckim jeszcze wywiadzie.

- Kaspersky Lab jest rozczarowany poprawkš przyjętš przez Senat – pisze firma w oœwiadczeniu cytowanym przez RT.com. Kaspersky twierdzi też w oœwiadczeniu, że założenia czynione na podstawie pochodzenia firmy wystawiajš na wszystkich na dodatkowe ryzyko. Jewgienij Kaspersky jest też gotów zeznawać przed Kongresem 27 wrzeœnia, o ile zagwarantuje mu się przyspieszonš wizę.

Według Bloomberga, Kaspersky Lab od dłuższego czasu oferuje amerykańskim instytucjom możliwoœć kontroli kodu Ÿródłowego swojego oprogramowania, by można było sprawdzić oskarżenia o przekazywanie danych do Rosji. Amerykanie nie skorzystali z oferty

Kaspersky Lab reklamuje się hasłem „Ratujemy œwiat od 20 lat”. Ma około 400 mln klientów na całym œwiecie.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL