Tak wynika z najnowszych danych firmy Cisco. Według nich czynniki, które są największym wyzwaniem dla zapewnienia bezpieczeństwa organizacji, to mobilność (65 proc.), chmura (39 proc.) i Internet Rzeczy (32 proc.).

- Cyberbezpieczeństwo jest priorytetem dla działów IT w polskich firmach, bo ma krytyczne znaczenie dla ich biznesu i buduje zaufanie do organizacji. Mimo to, większość firm jest zabezpieczona w niewystarczającym stopniu - twierdzą eksperci Cisco.

Mariusz Baczyński, dyrektor sprzedaży rozwiązań cyberbezpieczeństwa w Europie Wschodniej w Cisco, podkreśla, że firmy, które nie posiadają wyraźnie sformułowanej strategii bezpieczeństwa, będą wolniej przystosowywać się do nowej cyfrowej rzeczywistości. - Właściwa strategia bezpieczeństwa to podstawa cyfrowej transformacji i motor napędzający rozwój. Nasze badanie wskazuje, że decydenci IT w Polsce rozumieją to w coraz większym stopniu - komentuje.

Według Cisco za dość wysokim poziomem świadomości roli bezpieczeństwa nie nadąża praktyka i rzeczywisty poziom zabezpieczeń w firmach. 55 proc. ankietowanych odpowiedziało, że ich firma jest zabezpieczona przed cyberatakami tylko „w pewnym stopniu”, z kolei 25 proc. uważa swoją organizacje za wystarczająco bezpieczną, a tylko 6 proc. za całkowicie bezpieczną.

Za główne utrudnienia w odpowiednim zabezpieczeniu przed cyberzagrożeniami ankietowani menedżerowie IT uznali złożoność organizacji (56 proc.), niewystarczające budżety (34 proc.), brak odpowiednich narzędzi (24 proc.) oraz brak ekspertów (20 proc.). - A firmy potrzebują architektury bezpieczeństwa, która będzie chroniła ich zasoby wszędzie tam, gdzie się znajdują: czy to w chmurze, czy na komputerach stacjonarnych, czy na urządzeniach mobilnych - zaznacza Mariusz Baczyński.