Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Teatr

Kreacje dwóch gwiazd

materiały prasowe
Ewa Dałkowska i Maria Pakulnis zagrajš aktorki na skraju kariery w walce o ostatniš kreację w komediodramacie „Wszechogarniajšco” Nikołaja Kolady w reżyserii Tomasza Mana.

Premiera w Teatrze Miejskim w Gliwicach 16 lutego, w warszawskim Teatrze IMKA – 10 i 11 marca.

- Gram Ninę, byłš aktorkę, która została przeniesiona karnie, nie wiadomo dlaczego, na stanowisko suflerki, a jak wiadomo bycie suflerkš to jest koszmar, co dopiero dla aktorki! – mówi Ewa Dałkowska. – Tak uważa autor sztuki Nikołaj Kolada, choćby dlatego, że aktorzy nigdy nie mówiš dokładnie tekstu granego spektaklu, tylko operujš własnymi słowami, bez względu na to czy grajš Szekspira czy Czechowa. Z tych wszystkich powodów moja bohaterka czuje się niepotrzebna i odrzucona, o czym myœli i mówi na granicy komedii i dramatu.

- Moja bohaterka Wiera wcišż jest w zespole, jeszcze nie została wyrzucona, ale w dajšcej się przewidzieć przyszłoœć to się niestety może wydarzyć, a bardzo lubi grać i kocha teatr – mówi Maria Pakulnis. – Problem polega na tym, że do tej pory nic wielkiego nie zagrała. Może kiedyœ i gdy była młoda, występowała z przyjaciółkš-aktorkš, która niedawno została suflerkš. Ostatnio jednak jej „kariera” ograniczyła się do tego, że wychodziła na scenę tylko w finałowej zespołowej scenie spektaklu. Jej wielkim marzeniem jest to, żeby zdšżyć zagrać znaczšcš rolę zanim straci pracę w teatrze. Moja Wiera jest trochę nawiedzona, dlatego staje się poetkš i stara przewartoœciować swoje życie, o czym opowiada również w dziele, które tworzy.

- Była kiedyœ piosenka „Życie to jest teatr” grupy RSC z Rzeszowa, a ja jestem z Rzeszowa – mówi Tomasz Man reżyser, dramatopisarz. – Nasz spektakl będzie również o tym, że życie jest teatrem, o tym jak wspaniałe aktorki nie rozróżniajš już granicy pomiędzy życiem a scenš, a kiedy jej zabraknie to jakby brakowało tlenu – duszš się. Dlatego same przychodzš do sali prób i próbujš nowš sztukę, którš napisała Wiera.

Spektakl „Wszechogarniajšco” to starcie dwóch aktorskich osobowoœci - Ewy Dałkowskiej i Marii Pakulnis. Grajš spotkanie dwóch dojrzałych kobiet, które przez lata rywalizowały na scenie i w życiu prywatnym. Nie odniosły spektakularnych sukcesów. Teraz jedna z nich ma szansę, być może ostatniš, na głównš rolę. Postanawia jeszcze raz zawalczyć o swój sukces. Druga ma jej w tym pomóc. Aktorki razem z widzami zadadzš sobie pytania: czy to może się udać? Czy doœwiadczenie życiowe sprawi, że spotykajšc się ostatni raz na scenie będš potrafiły zapomnieć o urazach? Czy z wiekiem stajemy się mšdrzejsi, bardziej œwiadomi? Czy rozumiemy więcej?

„Wszechogarniajšco”
•       autor: Nikołaj Kolada 
•       tłumaczenie: Agnieszka Lubomira Piotrowska 
•       reżyseria: Tomasz Man 
•       scenografia: Aneta Piekarska-Man 
•       występujš: Maria Pakulnis, Ewa Dałkowska 
•       Koprodukcja z Teatrem IMKA 
•       Polska prapremiera 

Maria Pakulnis - aktorka teatralna, filmowa oraz radiowa. Ukończyła warszawskš Akademię Teatralnš im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Współtworzyła sukcesy najważniejszych warszawskich teatrów - Współczesnego, Dramatycznego i Ateneum. Grała w Mahagonny, Burzy, Małej Apokalipsie Zaleskiego, Œnie nocy letniej Englerta.
Występowała w filmach: Konsul, Obywatel Piszczyk, Dekalog III,  Ekstradycja i Ekstradycja 2, czy Rozdroże cafe.

Ewa Dałkowska skończyła studia na Uniwersytecie Warszawskim i w PWST. Pracowała w zespole Teatru Œlšskiego oraz Teatru Powszechnego, w opozycyjnym Teatrze Domowym, w Kabarecie Pod Egidš, a obecnie w Nowym Teatrze kierowanym przez Krzysztofa Warlikowskiego. Zagrała w jego spektaklach - (A)polonii, Końcu i Opowieœciach afrykańskich według Szekspira, a także w filmach Bez znieczulenia, Skazany na Bluesa, Korczak i Body/Ciało. 

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL