Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Teatr

Dialog kontra minister Piotr Gliński

PAP, Radek Pietruszka
Dzięki zaangażowaniu i wsparciu kilkuset osób i instytucji Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog we Wrocławiu przywraca do repertuaru trzy polskie spektakle, na które brakowało pieniędzy po cofnięciu dotacji przez ministra kultury Piotra Glińskiego.

Informacja dotyczy trzech spektakli: „Wróg ludu” w reżyserii Jana Klaty, „Hymn do miłoœci” w reżyserii Marty Górnickiej i „Jeden gest” w reżyserii Wojtka Ziemilskiego.

- Jesteœmy bardzo wzruszeni i chcielibyœmy wyrazić ogromnš wdzięcznoœć za wszystkie gesty solidarnoœci ze strony artystów i współpracujšcych z nami instytucji, które sprawiły, że działania dšżšce do przywrócenia integralnoœci programowej Festiwalu były możliwe – powiedział Tomasz Kireńczuk, dyrektor Dialogu. -  Pragniemy z całego serca podziękować naszym widzom: to przede wszystkim dzięki Waszemu zrozumieniu mogliœmy działać, wiedzšc że mamy Wasze wsparcie. Chcielibyœmy także podziękować wszystkim Darczyńcom, którzy wsparli zbiórkę prowadzonš na rzecz Festiwalu Dialog – Wrocław przez niezrzeszony ruch twórców i uczestników kultury Kultura Niepodległa.

Do 13 paŸdziernika do godz. 13 zbiórkę wsparły 492 osoby kwotš 164 035 złotych, co oznacza to, że do zebrania kwoty niezbędnej dla przywrócenia polskich spektakli do programu festiwalu pozostało jedynie 36 565 złotych.

Podziękowania zostały też skierowane do przyjaciół z Goethe-Institut, Maxim Gorki Theater, NTGent, les ballets C de la B i Toneelgroep Amsterdam.

Chociaż na koncie prowadzonej przez Kulturę Niepodległš zbiórki nie ma jeszcze pełnej kwoty niezbędnej do uratowania festiwalu, patrzšc na dynamikę wpłat, jaka towarzyszy zbiórce, organizatorzy sš przekonani, że do 17 paŸdziernika (dnia zakończenia zbiórki) uda się im uzbierać potrzebne 200 600 złotych.

- Wiara w to daje nam siłę i dlatego już dzisiaj deklarujemy, że spektakle „Hymn do miłoœci” i „Jeden gest” zagramy zgodnie z wczeœniejszym harmonogramem – mówi Kireńczuk. - Spektakl „Wróg ludu” zaprezentujemy 16 paŸdziernika w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie, przewożšc na ten spektakl naszych widzów bezpłatnymi, autobusami festiwalowymi. Decyzja ta jest zwišzana z redukcjami wydatków, jakie poczyniliœmy, aby Festiwal mógł się odbyć - dodaje.

Przyczynš cofnięcia dotacji był plan pokazania poza głównym programem, na koszt widzów, „Klštwy” Olivera Frljicia z Teatru Powszechnego w Warszawie. Ostatecznie spektakl nie zostanie pokazany.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL