Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sztuka

Przewodnik po szalonej nocy

materiały
Zbliża się wyjštkowa Noc Muzeów, a nawet dwie, bo krakowska startuje 18 maja, a w Warszawie i w innych miastach 19 maja.

To czas przeżyć niezwykłych. Kto choć raz ich posmakował, na pewno nie przeœpi tej nocy. Ruszy w miasto, żeby zobaczyć to, o czym marzył, a przy tym poczuć się, jak na fantastycznej fieœcie, podczas której klimat radosnego œwięta udziela się wszystkim.
W Krakowie 15. Noc Muzeów uroczyœcie rozpocznie się w pištek o godz. 18 w Muzeum Archeologicznym. Kilkadziesišt krakowskich instytucji czynnych będzie potem do pierwszej w nocy.

Moc atrakcji przygotowało Muzeum Narodowe w Krakowie. Tylko w Gmachu Głównym warto zobaczyć kilka głoœnych wystaw: „Wyspiański”, „Teraz komiks!”, „Sytuacja się zmieniła” oraz oczywiœcie obrazu Leonarda da Vinci „Dama z gronostajem”. Dodatkowa atrakcja to pokaz na fasadzie gmachu inspirowany motywami twórczoœci Stanisława Wyspiańskiego. Czynne sš też oddziały tego muzeum, m.in. Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Pawilon Józefa Czapskiego, Dom Jana Matejki, Dom Józefa Mehoffera, Biblioteka Ksišżšt Czartoryskich.

Warto skorzystać i odwiedzić MOCAK, aby zobaczyć najnowszš wystawę „Ojczyzna w sztuce”, w której z tematem mierzš się współczeœni artyœci z różnych krajów. W Muzeum Sztuki Techniki Japońskiej Manggha czeka pokaz sztuki buddyjskiej i moc dalekowschodnich atrakcji, jak pokaz ceremoniału parzenia herbaty, mody kimonowej, kaligrafii czy origami.

W podziemiach Rynku zwiedzać można trasę turystycznš: „Œladem europejskiej tożsamoœci Krakowa”. A o godzinie 21.30 odbędzie się multimedialny pokaz na fasadzie Sukiennic: „Muzeum utracone 2018”, przybliżajšcy straty wojenne poniesione przez Polskę
W zwišzku z 100. rocznicš odzyskania przez Polskę niepodległoœci sporo muzeów przygotowało projekty tematyczne, m.in. Muzeum Armii Krajowej wystawę „Piękna Niepodległa”, a Muzeum Historyczne Miasta Krakowa Oddział Dzieje Nowej Huty proponuje objazd autobusowy pod hasłem „Nowohuckie forty w przededniu odzyskania niepodległoœci”.
W Warszawie Noc Muzeów szykuje się w sobotę podwójnie wyjštkowa, bo ma charakter jubileuszowy w zwišzku z 15 edycjš. Zaprasza 240 instytucji (aż trudno uwierzyć, że 15 lat temu w stolicy w akcji uczestniczyło ich tylko 11). Zwiedzać można żywiołowo albo z dobrze przemyœlanym planem. Ta druga strategia wobec bogactwa propozycji wydaje się najlepszym wyborem. 

Polecamy wizytę w Muzeum Narodowym, jeżeli ktoœ nie miał jeszcze okazji zobaczyć głoœnych wystaw –„Paderewski” i „Sztuka Wicekrólestwa Peru”. To zarazem okazja do obejrzenia galerii stałych: Faras, Sztuki Œredniowiecznej, Sztuki Dawnej i Sztuki XIX Wieku, Sztuki XX i XXI Wieku oraz poznania niedostępnych na co dzień pracowni i magazynów.
Zamek Królewski udostępni apartamenty Wielki i Królewski oraz apartament księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu Pod Blachš. Po zwiedzaniu zrelaksować się można będzie przy Scenie Jazzu na dziedzińcu Pałacu Pod Blachš.

Także Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie czeka na goœci. Przewodnicy oprowadzš po barokowych komnatach Jana III Sobieskiego i królowej Marii Kazimiery oraz pokojach Chińskim i Myœliwskim. Będš też pokazy rekonstrukcyjne i mody minionych epok.?W Łazienkach Królewskich nie tylko zwiedzimy z przewodnikiem Pałac na Wyspie, ale możemy zobaczyć nowo otwartš wystawę japońskiego drzeworytu „ONNA – piękno, siła i ekstaza” w Podchoršżówce, posłuchać koncertu pod pomnikiem Chopina . a w Amfiteatrze wzišć udział w pokazie filmu „Muzeum utracone”, opowiadajšcym o losach zaginionych dzieł.
Muzeum Literatury obchodzi tę noc pod hasłem „Niepodległoœć oddycha wierszem i prozš” i zachęca do udziału w panelu dyskusyjnym „Niepodległoœć w literaturze”, czyli jak pisać o niepodległoœci, by nie zbanalizować tematu. 

Warto także obejrzeć najnowsze wystawy, m.in.„Inne Tańce” i „Ian Moon” Jakuba Ziółkowskiego w Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim, „Przyszłoœć będzie inna” w Zachęcie albo „Czym jest Oœwiecenie” w Muzeum nad Wisłš, po których oprowadzš kuratorzy.

Ale można też wyruszyć np. na nocny spacer do Ogrodu Botanicznego w Alejach Ujazdowskich lub w fotoplastikonie obejrzeć wystawę „Nieistniejšca Warszawa. 48 obrazów nieistniejšcych ulic i budynków Warszawy z lat 1900 – 1916”. Albo dołšczyć do jednego ze spacerów po Starówce, organizowanego przez Muzeum Warszawy, przycišgajšcych intrygujšcymi tytułami „Mroczne miejsca starej Warszawy”, „Legendy z dreszczykiem. „Szlakiem wszetecznic i przestępców dawnej Warszawy”. 

Specjalne linie muzealne – autobusowe i jedna tramwajowa – kursować będš w stolicy w sobotniš noc od 18:30 do 2 w nocy.

A co oferuje Wrocław, ŁódŸ, Lublin, Poznań, Katowice, czy Trójmiasto? Szczegóły na stronie: https://historia.org.pl/2018
Więcej też na:
www.krakowskienoce.pl
www.um.warszawa.pl/nocmuzeow

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL