Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sztuka

Dwie miłości fotografa

materiały
Leica 6x7 Gallery Warszawa zaprasza na premierowy pokaz najnowszych prac Wojtka Wieteski pod tytułem „Travelling”.

Na serię składa się wystawa fotograficzna oraz projekcja filmowa. Całoœci towarzyszy katalog pod tym samym tytułem.

„Travelling” to opowieœć o dwóch rodzajach miłoœci. Miłoœci fotografa do fotografii oraz do tajemniczej blondynki Agni. Zwišzek Fotografa z Agni trwał rok. Ichznajomoœci towarzyszyła codziennie fotografia. W ten sposób powstał osobisty cykl zdjęć, utrzymany w konwencji współczesnej baœni i bajki.

- Od 25 wrzeœnia 2016 roku do 4 wrzeœnia 2017 roku przeżyłem pięknš i intrygujšcš historię miłosnš. W tym czasie zrobiłem swój najbardziej intymny i œwietlisty projekt Travelling. Opowiedziałem o tym, co się wydarzyło między nami, gdzie to było i jak to widzieliœmy. Razem, bo przecież Agni była obok mnie, za mnš lub przed obiektywem kiedy fotografowałem - mówi o projekcie Wojtek Wieteska.

Wystawa „Travelling” to także opowieœć o tym jak z kilku tysięcy fotografii, ułożyć własnš historię fabularnš lub dokumentalnš. Projekt ma skrupulatnie zaplanowany przez Wieteskę koncept scenograficzny. „Travelling” składa się z trzech wzajemnie uzupełniajšcych się i równorzędnych częœci: z wystawy, projekcji „niemego” filmu z muzykš na żywo oraz niestandardowego w formacie katalogu.

Pokaz w Leica 6x7 Gallery Warszawa ma także niecodziennš aranżację. Prezentowane zdjęcia zostały zakomponowane w grupy dyptyków oraz tryptyków, a następnie wydrukowane na podłużnych pasach o wymiarach 40 na 250 centymetrów na czarnym i białym tle. Pasy zawieszone sš bezpoœrednio na œcianach, w poziomie lub w pionie, na wysokoœci wzroku odbiorcy. Dzięki błyszczšcemu papierowi, który jest dla nich podłożem, uzyskano niesamowicie realistyczne odczucia podczas oglšdania zdjęć. Wrażenie intymnoœci i realizmu potęguje także odpowiednie œwiatło.

Należšcy do projektu film „Travelling” ma formę œredniego metrażu. Trwa 24 minuty, jest kompilacjš fotografii, animacji oraz ujęć filmowych.

Wojtek Wieteska to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich fotografów. Realizuje filmowe oraz fotograficzne kampanie reklamowe i społeczne oraz projekty dla instytucji państwowych. Jest autorem albumów i ksišżek fotograficznych oraz publikuje w prasie. Swoje autorskie cykle fotograficzne wystawiał między innymi w Starej Galerii ZPAF w Warszawie („Far West”), Centrum Techniki i Sztuki Manggha w Krakowie („Tokyo”), Bibliotece Zamku Królewskiego w Warszawie („Bohate rowie naszej wolnoœci”), Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie („N.Y.C.#02"), w Yours Gallery w Warszawie („Stacja Warszawa”, „Flights 91_08"), w galerii Le Guern w Warszawie („Protest 2007"), w galerii Atlas Sztuki w Łodzi („Jestem z Polski”), w Galerii Plenerowej w Alejach Ujazdowskich w Warszawie („1944/70/2014"). Fotografie Wojtka Wieteski znajdujš się w publicznych oraz prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicš.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL