Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sztuka

"NYT": "Zbawiciel świata" Leonarda da Vinci nabyty przez saudyjskiego księcia

AFP
Obraz Leonarda da Vinci "Zbawiciel œwiata," który na listopadowej aukcji domu Christie's osišgnšł rekordowš cenę 450,3 mln USD, został kupiony przez saudyjskiego księcia Badera ibn Abdullaha ibn Mohammeda ibn Farhan as-Sauda - poinformował "New York Times".

Nowojorski dziennik w czwartkowym artykule zwraca uwagę, że ksišżę Bader nie był dotšd znany z kolekcjonowania dzieł sztuki oraz że niewiele wiadomo na temat Ÿródeł jego majštku.

Przypomina też, że ksišżę jest przyjacielem i współpracownikiem 32-letniego następcy tronu Arabii Saudyjskiej, księcia Mohammeda ibn Salmana.

"NYT" łšczy rekordowš sprzedaż obrazu z intrygami pałacowymi w Arabii Saudyjskiej. Ksišżę Bader dokonał zakupu tego "zdecydowanie nieislamskiego" portretu Chrystusa w czasie, gdy w Arabii Saudyjskiej trwa walka z korupcjš wœród członków elity, w tym niektórych członków rodziny królewskiej.

"Zbawiciel œwiata" (łac. Salvator Mundi), który powstał ok. 500 lat temu, jest obecnie najdroższym w historii dziełem sztuki sprzedanym na aukcji publicznej.

Obraz przedstawiajšcy Jezusa trzymajšcego w lewej ręce kryształowš kulę - symbol œwiata, z prawš dłoniš uniesionš do błogosławieństwa, trafi do nowego muzeum Luwr w Abu Zabi - poinformowała ta placówka na Twitterze w œrodę.

Malowidło to jest jedynym dziełem Leonarda da Vinci pozostajšcym w prywatnych rękach. Pozostałe znane obrazy mistrza, których jest tylko 15, znajdujš się w kolekcjach publicznych. Nabywcy nie odstraszył fakt, że autentycznoœć obrazu jest kwestionowana przez niektórych ekspertów.

Na cenę obrazu (obejmujšcš prowizję Christie’s) olbrzymi wpływ miała też kampania reklamowa domu aukcyjnego.

"Zbawiciel œwiata" to obraz olejny namalowany na desce o wymiarach ok. 60 cm na 40 cm. Zdaniem historyków sztuki powstał ok. 1500 roku dla króla Francji Ludwika XII. Obraz zaginšł w połowie XVIII wieku i do poczštku XX wieku był uważany za bezpowrotnie utracony. W roku 1900 obraz kupił angielski kolekcjoner sir Francis Cook nie zdajšc sobie sprawy, kto jest jego twórcš. W roku 1958 spadkobiercy Cooka sprzedali mocno już podniszczone dzieło za 45 funtów (ok. 125 USD).

W roku 2013 dom aukcyjny Sotheby’s sprzedał obraz za 80 mln USD szwajcarskiemu marszandowi Yves'owi Bouvierowi, a on w tym samym roku odsprzedał dzieło za 127,5 mln USD rosyjskiemu miliarderowi, Dmitrijowi Rybołowlewowi, obecnie mieszkajšcemu w Monako.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL