Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sztuka

Zmarł Jose Luis Cuevas, meksykański malarz i rzeźbiarz

By Elzodiacogriego (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons
W wieku 83 lat zmarł znany meksykański malarz i rzeŸbiarz a także pisarz i rysownik Jose Luis Cuevas, czołowy przedstawiciel ruchu "Ruptura" (Zerwanie) z tradycjš twórców wielkich murali dominujšcych w sztuce meksykańskiej lat 30 i 40 ub. wieku.

O œmierci artysty, którego prace sš wielu galeriach na całym œwiecie, poinformował prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto.

Cuevas uważany był za spadkobiercę zarówno Francisco Goyi jak i Pabla Picassa. W swych pracach przedstawiał przeważnie zdeformowane postacie ludzkie.

Był przeciwnikiem znanych XX-wiecznych twórców olbrzymich murali, takich jak Diego Rivera, Jose Clemente Orozco i David Alfaro Siqueiros. Oskarżał ich o napuszonš twórczoœć "prorzšdowš" i zbyt bliskie powišzania z władzš oraz pokazywanie zniekształconego życia zwykłych Meksykanów.

Cuevas lubował się w prowokacjach artystycznych a niektóre z jego dzieł, jak rzeŸba "Figura Obscena" (Nieprzyzwoita Figura), wywoływały skandale. Szokował też swym życiem prywatnym i w towarzystwie.

Prezydent Pena Nieto napisał na Twitterze, że Cuevas "będzie zapamiętany jako synonim uniwersalizmu, wolnoœci i kreacji".

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL