Prenumerata 2018 już w sprzedaży - SPRAWDŹ!

Sztuka

Zmarł Jose Luis Cuevas, meksykański malarz i rzeźbiarz

By Elzodiacogriego (Own work) [Public domain], via Wikimedia Commons
W wieku 83 lat zmarł znany meksykański malarz i rzeźbiarz a także pisarz i rysownik Jose Luis Cuevas, czołowy przedstawiciel ruchu "Ruptura" (Zerwanie) z tradycją twórców wielkich murali dominujących w sztuce meksykańskiej lat 30 i 40 ub. wieku.

O śmierci artysty, którego prace są wielu galeriach na całym świecie, poinformował prezydent Meksyku Enrique Pena Nieto.

Cuevas uważany był za spadkobiercę zarówno Francisco Goyi jak i Pabla Picassa. W swych pracach przedstawiał przeważnie zdeformowane postacie ludzkie.

Był przeciwnikiem znanych XX-wiecznych twórców olbrzymich murali, takich jak Diego Rivera, Jose Clemente Orozco i David Alfaro Siqueiros. Oskarżał ich o napuszoną twórczość "prorządową" i zbyt bliskie powiązania z władzą oraz pokazywanie zniekształconego życia zwykłych Meksykanów.

Cuevas lubował się w prowokacjach artystycznych a niektóre z jego dzieł, jak rzeźba "Figura Obscena" (Nieprzyzwoita Figura), wywoływały skandale. Szokował też swym życiem prywatnym i w towarzystwie.

Prezydent Pena Nieto napisał na Twitterze, że Cuevas "będzie zapamiętany jako synonim uniwersalizmu, wolności i kreacji".

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL