Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sztuka

Nie żyje Magdalena Abakanowicz

Fotorzepa, Jakub Ostałowski
Zmarła Magdalena Abakanowicz, jedna z najbardziej znanych polskich artystek - twórczyni abakanów, które zrewolucjonizowały rzeŸbę i tkaninę artystycznš. Informację o jej œmierci potwierdził w rozmowie z PAP rektor warszawskiej ASP prof. Adam Myjak.

Abakanowicz urodziła się 20 czerwca 1930 r. w Falentach k. Warszawy. Studiowała na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Sopocie. Poczštkowo zajmowała się malarstwem, tworzyła m.in. monumentalne gwasze, pełne dzikich barw, fantastycznych roœlin i stworzeń.

Szybko odeszła od malarstwa. Zajęła się tkaninš, starała się nadać jej trójwymiarowoœć. Od połowy lat 60. tworzyła olbrzymie prace wykonane tradycyjnš technikš tkackš z barwionego sizalu, które miały cechy w pełni przestrzenne: jednoczeœnie rzeŸbiarskie i architektoniczne. Zrewolucjonizowały one spojrzenie na tkaninę artystycznš - zrywały całkowicie z płaszczyznowoœciš tkanin przeznaczonych do dekoracji wnętrz. Od nazwiska twórczyni nazwano je abakanami. 

Międzynarodowš pozycję artystki ugruntowały jej prace z lat 70. z cykli "Alteracje" (obejmujšcy serie takie jak m.in. "Głowy", "Plecy", "Postaci siedzšce") oraz "Embriologia" - ewoluujšce od wydršżonych bezgłowych ludzkich tułowi i sylwetek do form organicznych przypominajšcych jaja. To też twory pomiędzy tradycyjnš rzeŸbš i tradycyjnš tkaninš - zostały wykonane z lin konopnych i płótna z juty nasyconych i utwardzonych żywicš syntetycznš. 

W latach 80. artystka zaczęła pracować w tradycyjnych materiałach rzeŸbiarskich, takich jak bršz, kamień i drewno. PóŸniej pracowała także nad wielkimi realizacjami na wielkim powietrzu, m.in. we Włoszech, Izraelu, Niemczech, USA, Korei Południowej, na Litwie. Jedna z największych z nich "Nierozpoznani" - tworzy jš 112 postaci odlanych z żeliwa - znajduje się w poznańskim parku na Cytadeli. 

W latach 90. rzeŸbiarka, zafascynowana japońskim tańcem butoh, tworzyła choreografie dla tancerzy polskich i japońskich. Prace Abakanowicz sš w zbiorach ponad 70 muzeów i kolekcji publicznych na całym œwiecie, m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie, Wrocławiu i Poznaniu, Muzeum Sztuki w Łodzi oraz Centre George Pompidou w Paryżu, Metropolitan Museum w Nowym Jorku i Museum of Modern Art w Kioto. 

Magdalena Abakanowicz miała 86 lat.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL