Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sztuka

USA: Zmarł James Rosenquist, pionier Pop Artu

AFP
James Rosenquist, pionier i czołowa postać Pop Artu lat 60. XX wieku, zmarł w pištek w Nowym Jorku - poinformował dziennik "New York Times". Artysta miał 83 lata.

Znany ze swoich wielkoformatowych prac Rosenquist pomógł zdefiniować gatunek eksplodujšcych kolorem ekspozycji zwykłych przedmiotów, którego mistrzami byli tacy artyœci jak Andy Warhol czy Roy Lichtenstein.

Rosenquist zaczynał od malowania billboardów, co stało się trampolinš dla prezentacji obrazów, natchnienie dla których czerpał z różnych Ÿródeł, w tym reklam drukowanych i czasopism - poinformowało jego studio artystyczne.

Miał wystawy w najbardziej uznanych muzeach œwiata, w tym w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej (MoMA) oraz Guggenheim Museum Bilbao w Hiszpanii.

"Malarstwo jest chyba znacznie bardziej ekscytujšce niż reklamy" - powiedział kiedyœ Rosenquist, cytowany przez MoMA. "Więc dlaczego nie robić tego z takš mocš i entuzjazmem, z takim wpływem" - pytał.

Jedno z jego najsłynniejszych dzieł to "F-111", obraz o rozmiarach billboardu namalowany w latach 1964-1965, podczas trwajšcej wojny w Wietnamie. Obraz ten łšczy w sobie kilka motywów, w tym amerykański samolot, bombardowanie oraz przedstawienie amerykańskiego dobrobytu przez uœmiechniętš dziewczynkę w blond włosach siedzšcš pod suszarkš fryzjerskš przypominajšcš pocisk - informuje MoMA.

Jego słynny obraz z 1962 roku przedstawiajšcy Marilyn Monroe, został namalowany krótko po œmierci gwiazdy; przedstawia podzielone i poodwracane fragmenty wizerunku Marilyn oraz częœć nazwy firmy Coca-Cola.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL