Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sztuka

Laureaci 25 edycji Nagrody Stajudy

Fotorzepa/Monika
Dorota Monkiewicz i Tomasz Fudala odebrali we wtorek w Zachęcie nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy 2016.

Tomasz Fudala  uhonorowany został za osiem cyklicznych wystaw „Warszawa w budowie”. Werdykt jury podkreœla, że zamieniły się one „w szeroki projekt badawczy, w który zaangażowani sš historycy, urbaniœci i architekci, socjologowie, a także dziennikarze i aktywiœci miejscy”, który zogniskował badania i dyskusje nie tylko wokół miasta, ale także historii, polityki, spraw społecznych.

Laureat  jest krytykiem i historykiem sztuki, kuratorem w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Dorota Monkiewicz  w latach 2009-16) była dyrektorkš Muzeum Współczesnego Wrocław i nagrodzona została właœnie za jego koncepcję i program oraz zasługi w rozwoju kolekcji sztuki współczesnej w MWW i Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie wczeœniej założyła Fundację Zbiorów Sztuki Współczesnej. Jury doceniło jej pionierskie działania w tworzeniu prywatnego wsparcia kolekcji muzealnych. Obecnie Dorota Monkiewicz pracuje w Centrum RzeŸby Polskiej w Orońsku.

Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy przyznana została po raz 25. Pomysłodawcš jej ustanowienia jest Paweł Sosnowski, prezes reaktywowanego po 1989 roku Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Po raz pierwszy wręczono jš w 1992 roku. Jej ówczesnym laureatem był prof. Piotr Piotrowski wyróżniony za ksišżkę  „Dekada”. Kolejnymi  laureatami byli  m.in.  Jaromir Jedliński, Maryla Sitkowska, Hanna Wróblewska, Aneta Szyłak, Dorota Jarecka, Jola Gola, Piotr Kosiewski,  Artur Żmijewski, a w roku ubiegłym  Joanna Kordjak i Agnieszka Szewczyk.  Nagrody honorowe za całokształt działalnoœci przyznano prof. Mieczysławowi Porębskiemu, Andzie Rottenberg i prof. Marii Poprzęckiej.

Nagroda dedykowana jest pamięci Jerzego Stajudy (1936-92)  - malarza, muzyka i krytyka, którego zainteresowania oscylowały na pograniczu sztuki i muzyki. Jego obrazy i rysunki  dšżyły do syntezy obu dyscyplin. A jego warszawskie mieszkanie pełniło funkcję  salonu artystycznego. Laureaci Nagrody im. Stajudy otrzymujš prace artysty.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL