Laureaci 25 edycji Nagrody Stajudy

aktualizacja: 04.04.2017, 20:51

Dorota Monkiewicz i Tomasz Fudala odebrali we wtorek w Zachęcie nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy 2016.

REDAKCJA POLECA
07.04.2017
Wielka literatura małych języków
kariera
Jak powinien zachowywać się menedżer?

Tomasz Fudala  uhonorowany został za osiem cyklicznych wystaw „Warszawa w budowie”. Werdykt jury podkreśla, że zamieniły się one „w szeroki projekt badawczy, w który zaangażowani są historycy, urbaniści i architekci, socjologowie, a także dziennikarze i aktywiści miejscy”, który zogniskował badania i dyskusje nie tylko wokół miasta, ale także historii, polityki, spraw społecznych.

Laureat  jest krytykiem i historykiem sztuki, kuratorem w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Dorota Monkiewicz  w latach 2009-16) była dyrektorką Muzeum Współczesnego Wrocław i nagrodzona została właśnie za jego koncepcję i program oraz zasługi w rozwoju kolekcji sztuki współczesnej w MWW i Muzeum Narodowym w Warszawie, gdzie wcześniej założyła Fundację Zbiorów Sztuki Współczesnej. Jury doceniło jej pionierskie działania w tworzeniu prywatnego wsparcia kolekcji muzealnych. Obecnie Dorota Monkiewicz pracuje w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku.

Nagrody Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy przyznana została po raz 25. Pomysłodawcą jej ustanowienia jest Paweł Sosnowski, prezes reaktywowanego po 1989 roku Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych. Po raz pierwszy wręczono ją w 1992 roku. Jej ówczesnym laureatem był prof. Piotr Piotrowski wyróżniony za książkę  „Dekada”. Kolejnymi  laureatami byli  m.in.  Jaromir Jedliński, Maryla Sitkowska, Hanna Wróblewska, Aneta Szyłak, Dorota Jarecka, Jola Gola, Piotr Kosiewski,  Artur Żmijewski, a w roku ubiegłym  Joanna Kordjak i Agnieszka Szewczyk.  Nagrody honorowe za całokształt działalności przyznano prof. Mieczysławowi Porębskiemu, Andzie Rottenberg i prof. Marii Poprzęckiej.

Nagroda dedykowana jest pamięci Jerzego Stajudy (1936-92)  - malarza, muzyka i krytyka, którego zainteresowania oscylowały na pograniczu sztuki i muzyki. Jego obrazy i rysunki  dążyły do syntezy obu dyscyplin. A jego warszawskie mieszkanie pełniło funkcję  salonu artystycznego. Laureaci Nagrody im. Stajudy otrzymują prace artysty.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE