Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sztuka

Odwiedzajšcy Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku zapłacš "co łaska"

123RF
Zgodnie z przyjętym w pištek polubownym rozwišzaniem sporu prawnego z osobami, które zaskarżyły narzucenie przez Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku stałej opłaty za bilet, muzeum będzie odtšd sugerować wysokoœć opłaty, a klient zapłaci według uznania.

Dotychczasowa polityka muzeum została zaskarżona w sšdzie w 2013 r. Skarżšcy twierdzili, że Metropolitan Museum of Art œwiadomie wprowadza zwiedzajšcych w błšd utrzymujšc, że opłata – 25 dolarów dla dorosłych, 12 dolarów dla dzieci i 17 dolarów dla seniorów – jest obowišzkowa.

Tymczasem, w podpisanej w 1870 r. umowie muzeum z władzami Nowego Jorku zaznaczono wyraŸnie, że placówka nie ma prawa wprowadzać jakichkolwiek taryf, a zwiedzajšcy majš płacić "co łaska".

Jak podkreœlił adwokat Andrew Celli Jr., który prowadził sprawę i zajmował się złożeniem skargi, nowo wprowadzona zasada płacenia za bilet, gdzie muzeum sugeruje wysokoœć opłaty, zaznaczajšc każdorazowo, że decyzja należy do klienta, "uczyni muzeum dostępnym dla wszystkich ludzi, niezależnie od ich dochodów".

Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku jest najstarszym i największym muzeum w USA. Dzięki darowiznom rozmaitych instytucji oraz osób prywatnych, może się pochwalić unikatowš kolekcjš œwiatowego malarstwa, rzeŸby, dzieł sztuki zdobniczej ze wszystkich epok.

Bogate zbiory malarstwa obejmujš dzieła najsłynniejszych pędzli. Siedemnastowieczna sztuka holenderska reprezentowana jest m.in. przez dzieła Halsa, Rembrandta i Vermeera, włoska – przez płótna Giotta, Botticellego, Rafaela i Veronese, a kolekcja dziewiętnastowiecznego malarstwa francuskiego obejmuje prace Corota, Cézanne'a, Maneta, Moneta, Renoira, Gauguina i van Gogha. 

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL