Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sylwetki

Dziesięciu najbogatszych Niemców

Bloomberg
Co roku "Manager Magazin" robi listę 10 najbogatszych osób w Niemczech. Pierwszy raz od wielu lat na pierwszym miejscu nie ma spadkobierców właœcicieli BMW.

10. Reinhold Würth, prezes Würth-Gruppe: 9,2 mld euro

W wieku 21 lat Reinhold Würth przejšł niewielkš firmę ojca, która handlowała œrubami. Teraz Würth-Gruppe jest globalnym liderem w branży handlu materiałami montażowymi i mocujšcymi. Zatrudnia 70 tys. osób w 80 krajach na całym œwiecie. Reinhold Würth znany jest ze swojej działalnoœci społecznej, wspiera sztukę, kulturę i w raz z żonš ufundował salę koncertowš na której otwarciu występował Sting. 82-letni biznesmen mieszka na zamku niedaleko miejscowoœci Künzelsau w Badenii-Wirtembergii i jest właœcicielem jednego z największych jachtów motorowych œwiata.

9. Heinz Hermann Thiele, Knorr-Bremse AG: 9,6 mld euro

76-letni biznesmen w 1989 roku przekształcił firmę robišcš hamulce dla pocišgów i samochodów ciężarowych w spółkę akcyjnš. Dziœ Knorr-Bremse ma obroty na poziomie 5,5 mld euro rocznie.

8. Klaus-Michael Kühne, Kühne+Nagel: 11 mld euro

Firma spedycyjna należšca do Klausa-Michaela Kühne jest œwiatowym potentatem. Dodatkowo miliarder jest udziałowcem koncernu Hapag-Lloyd. Kühne finansuje i wspiera kilka fundacji, wybudował luksusowy hotel w Hamburgu i wspierał finansowo budowę Elbphilharmonie oraz klub piłkarski Hamburger SV. Miliarder na stałe mieszka w Szwajcarii.

7. Rodzina Otto, Otto Group: 13 mld euro

Szeœc lat temu zmarł Werner Otto - założyciel domu wysyłkowego OTTO - od tego czasu biznesem zarzšdza jego syn Michael. Poza domem wysyłkowe rodzina Otto ma też firmę transportowš Hermes oraz Sportscheck - sklep wysyłkowy z ubraniami i akcesoriami sportowymi. Otto Grupe to jedna z największych w Niemczech firm zajmujšcych się handlem internetowym.

6. Theo Albrecht Junior i Babette Albrecht, Aldi Nord: 18 mld euro

Mimo konfliktu w rodzinie spadkobiercy założyciela Aldi znaleŸli się na 6 miejscu w zestawieniu. Theo Albrecht Junior walczy ze swojš szwagierkš Babette Albrecht o wpływy w koncernie, a przede wszystkim o kontrolę nad fundacjš, która zarzšdza majštkiem rodziny Albrecht. Do rodziny poza Aldi Nord należš także udziały w amerykańskiej sieci Trader Joe'.

5. Rodziny Albrecht i Heister, Aldi Süd: 21,5 mld euro

Po œmierci założyciela sieci Aldi-Süd - Karla Albrechta firmę odziedziczyła jego córka Beate i jej mšż Peter Heister. Zarzšdzajš oni nie tylko sklepami na południu Niemiec, ale także austriackš i szwajcarskš sieciš Aldi a także sklepami w USA, Wielkiej Brytanii i Australii.

4. Georg i Maria-Elisabeth Schaeffler, Schaeffler-Gruppe: 22 mld euro

Koncern powstał pod koniec II wojny œwiatowej i produkował elementy do gšsienic czołgów. Teraz jest producentem częœci do samochodów dla największych koncernów motoryzacyjnych. Firmš zarzšdza wdowa po założycielu Schaeffler-Gruppe Maria-Elisabeth Schaeffler i jej syn Georg. Po przejęciu producenta opon Continental firma była na skraju bankructwa, ale udało jej się wyjœć na prostš.

3. Dieter Schwarz, Schwarz-Gruppe: 22 mld euro

Dieter Schwarz jest twórcš imperium sieci dyskontów Lidl. Pierwszy sklep powstał w 1973 roku w Ludwigshafen.  Lidl ma w sumie ponad 10 tys. sklepów na całym œwiecie. W przyszłym roku obroty koncernu szacowane sš na 100 mld dolarów. Do koncernu należy także sieć Kaufland.

2. Susanne Klatten i Stefan Quandt, BMW AG: 31,5 mld euro

To najbogatsze rodzeństwo Niemiec. W latach 50. ich ojciec Harald Quandt odziedziczył Quandt-Gruppe do której należy m.in. BMW i Mercedes-Benz. Rodzeństwo nie poprzestało jednak na odziedziczonym biznesie. Susanne Klatten jest też właœcicielem koncernu chemicznego Altana oraz udziałowcem producenta turbin wiatrowych Nordex, a także udziałowcem SGL Carbon -  producenta włókna węglowego. Klatten jest też najbogatszš kobietš w Niemczech.

1. Rodzina Reimann, JAB Holding: 33 mld euro

Na pierwszym miejscu listy najbogatszych Niemców jest rodzina Reimann - cztery osoby - Renate Reimann-Haas, Matthias Reimann-Andersen, Stefan Reimann-Andersen i Wolfgang Reimann - zajmujšce się takimi biznesami jak sprzedaż perfum (Coty), majš sieci fast food i właœcicielami producentów wyrobów skórzanych (Bally i Jimmy Choo). A ostatnio także zajmujš się produkcjš i dystrybucjš ekspresów do kawy Senseo, kupujšc firmę D.E Master Blenders 1753. Sš też udziałowcami koncernu Reckitt Benckiser. Podobnie jak właœciciele obu częœci Aldi oraz właœciciel Lidla - Reimannowie rzadko występujš publicznie i nie pozwalajš się fotografować.

ródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL