Jubilerzy od wielu pokoleń

Znani są głównie z salonów z biżuterią W.Kruk, jednak nad tą spółką stracili kontrolę już kilka lat temu. Mimo to wciąż są obecni na jubilerskim rynku, pracują również nad kolejnymi projektami.

Aktualizacja: 30.07.2015 22:21 Publikacja: 30.07.2015 22:00

Foto: Rzeczpospolita

Mało który ród biznesowy jest w stanie wykazać się korzeniami sięgającymi aż XIX wieku. W przypadku Kruków jest to 1840 r., kiedy w Poznaniu Leon Skrzetuski uruchomił firmę jubilerską zajmującą się wytwarzaniem naczyń liturgicznych oraz biżuterii. Później jej prowadzenie przejął jego siostrzeniec Władysław Kruk i od tej pory firma już na stałe była związana z przedstawicielami tej rodziny.

Jako kolejny na czele wciąż skromnego – z dzisiejszej perspektywy – biznesu stanął syn Władysława, Henryk. Na ten okres przypada czas II wojny światowej. Henryk Kruk dwa lata spędził w obozach i więzieniach. Po wojnie firma straciła lokal, a zakład trafił do piwnicy rodzinnego domu.

Pozostało 92% artykułu

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Gospodarka wciąż w strefie cienia
Opinie Ekonomiczne
Piotr Skwirowski: Nie czarne, ale już ciemne chmury nad kredytobiorcami
Ekonomia
Marek Ratajczak: Czy trzeba umoralnić człowieka ekonomicznego
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Klęska władz monetarnych
Opinie Ekonomiczne
Andrzej Sławiński: Przepis na stagnację