Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Sylwetki

Fed: Trump znalazł następcę Janet Yellen

Bloomberg
Donald Trump znalazł już następce na stanowisko szefowej Fed Janet Yellen. Jej kadencja kończy się na poczštku 2018 roku

Zaraz po wyborze Donalda Trumpa na prezydenta USA wiadomo było, że nie ma szans na to by szefowa Fed zachowała stanowisko na kolejna kadencję. Zdaniem komentatorów jest ona zbyt "niezależna" i nowy prezydent energicznie szuka jej następcy.

Według amerykańskich mediów najbardziej prawdopodobnym nowy szefem Rezerwy Federalnej zostanie nie były manager banku Goldman Sachs Gary Cohn a obecnie dyrektor prezydenckiej Narodowej Rady ds. Biznesu i doradca Trumpa.

Magazyn "Politico" napisał, powołujšc się na anonimowych przedstawicieli administracji i partii Republikańskiej, że Cohn zostanie szefem Fed "jeœli zechce", a "Gary chce". sam zainteresowany milczy a rzeczniczka komisji powiedziała magazynowi, że dyrektor "koncentruje się  na swoich zadaniach".

Kadencja Yellen, która nominował Barack Obama, kończy się w lutym 2018 roku. Trump jeszcze w czasie kampanii prezydenckiej oskarżał jš o "sztuczne" zaniżanie stóp procentowych. Co prawda w kwietniu tego roku prezydent przestał krytykować szefowš Fed i jej politykę, ale zdaniem "Politico" nie zamierza pozostawić jš na stanowisku.

56-letni Cohn karierę zaczynał w banku Goldman Sachs. W latach 2006 - 2017 był dyrektorem generalnym banku. Uważany jest za jedna z najbardziej wpływowych osób w obecnej administracji prezydenckiej.

ródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL