Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiatowe Dni Młodzieży

Premier: Przy okazji ŚDM chcemy pokazać nowoczesnš Polskę

Premier Beata Szydło
PAP/ Jacek Bednarczyk
Chcemy, by młodzi ludzie, którzy przyjeżdżajš do Krakowa na Œwiatowe Dni Młodzieży, zachwycili się nowoczesnš Polskš - powiedziała premier Beata Szydło otwierajšc wystawę - "Pawilon Polski".

„Pokazujemy tutaj największe osišgnięcia polskich wynalazców, polskiej myœli technologicznej, polskiej nauki, bo tak sobie wyobrażamy przyszłoœć i rozwój – łšczenie historii, tradycji, pięknej kultury polskiej i nowoczesnoœci” – powiedziała szefowa rzšdu.

„Chcemy, by ta młoda nowoczesna Polska zachwyciła w czasie ŒDM œwiat, chcemy, żeby młodzi ludzie, którzy przyjeżdżajš z całego œwiata do Krakowa znaleŸli chwilę czasu i przyszli do tego pawilonu, zobaczyli nowoczesnš Polskę i się niš zachwycili, a potem, kiedy wrócš do swoich krajów, żeby opowiadali o tym, że Polska to jest piękny kraj, że to jest miejsce na ziemi, w którym łšczy się historia, kultura, piękne wartoœci, gdzie żyjš wspaniali ludzie, którzy sš autorami nowoczesnych wynalazków, wspaniałej myœli technologicznej” – mówiła.

Premier podkreœlała, że rozwój Polski „powinien opierać się o połšczenie tego, co już za nami, tego czego autorami byli nasi ojcowie, pradziadowie i dziadowie i tego, czego jesteœmy autorami my teraz i czego autorami będš przyszłe pokolenia młodych Polaków”.

"Życzę państwu, żeby Œwiatowe Dni Młodzieży to było wielkie, piękne przeżycie. Zapraszamy do Polski zawsze; i teraz w czasie Œwiatowych Dni Młodzieży, i potem. Przyjeżdżajcie, tutaj jest bezpiecznie, tutaj pięknie, tutaj mieszkajš nad Wisłš wspaniali ludzie, którzy zawsze was przyjmš i ugoszczš” – dodała.

Beata Szydło dziękowała osobom zaangażowanym w przygotowanie wystawy; tym, którzy przez wiele tygodni pracowali nad jej koncepcjš.

Wystawa znajduje się nad Wisłš u stóp Wawelu. Podzielono jš na kilka częœci. W pierwszej z nich sš m.in. informacje o osišgnięciach takich jak satelita PW Sat, model łazika marsjańskiego przygotowany przez studentów Politechniki Białostockiej (jej konstrukcje w ostatnich latach zajmowały wysokie miejsca w konkursach łazików marsjańskich) i mały dron rozpoznawczy FlyEye, produkowany przez należšcš do polskiej grupy WB Electronics firmę Flytronic i używany przez Wojsko Polskie. Można tu także otrzymać informacje na temat studiów w Polsce dla obcokrajowców przygotowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

W kolejnej częœci znalazła się prezentacja Ministerstwa Rozwoju na temat planu zrównoważonego rozwoju ogłoszonego przez ten resort przed kilkoma miesišcami. Sš tam też roboty produkowane przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów oraz prezentacje powstajšcych w Polsce aplikacji, m.i. Migam.org (pomaga komunikować się ze œwiatem osobom głuchym), Jakdojade (pomaga korzystać z komunikacji miejskiej w większych miastach) i Audiotrip (aplikacja-przewodnik).

Ostatnia częœć jest w całoœci poœwięcona polskiej żywnoœci i została zatytułowana "Poland tastes good" ("Polska smakuje dobrze"). Można się tam poczęstować krajowymi produktami żywnoœciowymi – m.in. owocami, warzywami, sokami i kiełbaskami.

Pawilon będzie otwarty w czasie Œwiatowych Dni Młodzieży, do niedzieli w godz. 9-22.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL