#RZECZoPOLITYCE: Arcybiskup Stanisław Gądecki i ks. Krzysztof Dukielski

Abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. Krzysztof Dukielski, zastępca dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży byli gośćmi Tomasza Krzyżaka w środowym programie #RZECZoPOLITYCE.

Aktualizacja: 27.07.2016 08:57 Publikacja: 26.07.2016 22:59

#RZECZoPOLITYCE: Arcybiskup Stanisław Gądecki i ks. Krzysztof Dukielski

Foto: rp.pl

Zarówno z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, jaki z ks. Krzysztofem Dukielskim rozmawialiśmy o Światowych Dniach Młodzieży, które 26 lipca oficjalnie zaczęły się w Polsce.

Abp Gądecki: ŚDM to ogromna promocja Polski

– Przyjeżdża 5500 dziennikarzy z całego świata, czego nie było do tej pory w dziejach Polski. To jest ogromna promocja Polski – mówił abp. Stanisław Gądecki, arcybiskup metropolita poznański i przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Abp. Gądecki przyznał, że inaczej odbieramy wypowiedzi papieża Franciszka, niż to było z Benedyktem czy Janem Pawłem II, ze względu na bardziej liberalne wypowiedzi, a także fakt, że pochodzi z innego kontynentu. - To jest często luźna forma wypowiedzi, która nic nie zmienia w sensie dogmatycznym. Gość programu mówił, że msza w Częstochowie nie jest czymś nowym podczas wizyty Ojca Świętego. - Jasna Góra jest w konwencji Światowych Dni Młodzieży, to co jest nowością, to wizyta w Auschwitz – powiedział arcybiskup. Abp Gądecki przyznał, że podczas mszy w Częstochowie papież przekaże przesłanie skierowane głównie do Polaków, ale zaznaczył, że wśród rodaków będą na pewno też inni ludzie. – Odnowienie związku z Chrystusem i bycie uczniem misjonarzem. To jest taka zbitka, która podoba się papieżowi, że ten który jest uczniem, nie jest tylko nim, ale staje się misjonarzem – mówił gość programu. - Całe Światowe Dni Młodzieży przebiegają pod hasłem błogosławieni miłosierni, czyli praktycznie tematem wiodącym jest miłosierdzie – powiedział abp Gądecki. Prowadzący program szef działu krajowego „Rzeczpospolitej” Tomasz Krzyżak przypomniał, że ŚDM odbywały się w Polsce 25 lat temu i wtedy padło hasło, że jest to spotkanie Wschodu z Zachodem. – Teraz też tak będzie, bo jakbyśmy się nie nazywali, Europą Środkowo-Wschodnią, to mieszkamy na granicy Wschodu z Zachodem – mówił abp. Gądecki. Co ŚDM mogą dać Polsce? – Przyjeżdża 5500 dziennikarzy z całego świata, czego nie było do tej pory w dziejach Polski. Żaden mecz nie zgromadzi takiej liczby dziennikarzy z całego świata. To jest ogromna promocja dla Polski – powiedział gość.

- Każdy członek Kościoła jest ważny, a to co jest najsłabsze, jest najważniejsze – wspomniał o jednej z myśli Kościoła abp Gądecki.

 

Ks. Krzysztof Dukielski: Jan Paweł II nie wymyślił ŚDM

- Jan Paweł II się złościł, gdy mówiono, że to on wymyślił ŚDM. Powtarzał, że to ludzie młodzi je stworzyli - mówił zastępca dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży ks. Krzysztof Dukielski.

Kiedy pojawiły się pierwsze głosy mówiące o tym, że Kraków zorganizuje ŚDM? - Informacje o tym, że ŚDM odbędą się w Krakowie docierały do nas kilka miesięcy przed oficjalnym ogłoszeniem decyzji. Chodziło o podpatrywanie Brazylijczyków, jak organizuje się to wydarzenie - powiedział zastępca dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży - Z informacji, które otrzymaliśmy wynika, że było ponad 40 tysięcy zadeklarowanych wolontariuszy. Oczywiście mamy również przyjaciół, którzy wspomagali młodzież. Polska jest teraz usiana centrami młodych ludzi, którzy poczuli, że Kościół jest ich - chwalił przygotowania ks. Krzysztof Dukielski - Cieszymy się, że papież docenił ogromny wysiłek, jaki został włożony w przygotowania do Światowych Dni Młodzieży - dodał. Czy ta "iskra" nie jest chwilowa? - Tego się nie obawiamy. Młodzi są nieobliczalni, ciężko ich zamknąć w schematy. Pytanie jest, jak nie ostudzić tego zapału. Nie można zostawić ludzi młodych samych. Ile ludzi pojawi się w Brzegach? - Nie mamy pojęcia, bo młodzi zawsze zaskakują. Szacunkowo jest podobnie jak w Madrycie. Spodziewamy się 1,5 miliona ludzi - mówił ks. Dukielski. Dzięki akcji "Bilet dla brata" osoby biedniejsze również mogą przyjechać do Krakowa. - Udało nam się opłacić bilety dla 4 tysięcy osób ze Wschodu. Mimo, że niektóre osoby mieszkają zaledwie kilkaset kilometrów od Krakowa, to dochodziły do nas głosy, że bez naszej pomocy nie będą w stanie pojawić się w Polsce - podsumował akcję ks. Dukielski.

- Jan Paweł II się trochę złościł, gdy mówiono, że to on wymyślił ŚDM. Powtarzał, że to ludzie młodzi je stworzyli. Młody człowiek ma potrzebę spotkania z drugim. To już widać na naszych ulicach - mówił ks. Dukielski.

Zarówno z arcybiskupem Stanisławem Gądeckim, jaki z ks. Krzysztofem Dukielskim rozmawialiśmy o Światowych Dniach Młodzieży, które 26 lipca oficjalnie zaczęły się w Polsce.

Abp Gądecki: ŚDM to ogromna promocja Polski

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Kraj
Śląskie samorządy poważnie wzięły się do walki ze smogiem
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Kraj
Afera GetBack. Co wiemy po sześciu latach śledztwa?
śledztwo
Ofiar Pegasusa na razie nie ma. Prokuratura Krajowa dopiero ustala, czy i kto był inwigilowany
Kraj
Posłowie napiszą nową definicję drzewa. Wskazują na jeden brak w dotychczasowym znaczeniu
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Kraj
Zagramy z Walią w koszulkach z nieprawidłowym godłem. Orła wzięto z Wikipedii