Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Dania gotowa przyjšć 1000 uchodźców

AFP
Dania jest gotowa przyjšć 1000 uchodŸców z uwagi na obecnš nadzwyczajnš sytuację - ogłosił w czwartek premier Lars Loekke Rasmussen. Zastrzegł, że jego kraj nie zgadza się na wprowadzenie przez UE obowišzkowych kwot rozdzielania uchodŸców między państwa Unii.

Dania "nie może otwierać granic wobec wszystkich, bo nie poradziłaby sobie pod względem gospodarczym i kulturowym" - podkreœlił szef duńskiego rzšdu na konferencji prasowej.

Zapowiedział, że ze względu na "nadzwyczajnš sytuację" zwišzanš z masowym napływem migrantów do Europy, Dania "na zasadzie dobrowolnoœci" mogłaby przyjšć 1000 uchodŸców.

Ponadto zadeklarował, że w najbliższych dwóch latach jego kraj przeznaczy 750 mln koron (ok. 100 mln euro) na pomoc uchodŸcom, "zwłaszcza w sšsiednich krajach". Nie sprecyzował, gdzie ani jak te œrodki miałyby zostać wykorzystane. Według Reutera częœć pieniędzy wsparłaby Frontex, unijnš agencję ochrony granic.

Rasmussen powiedział też, że w czwartek spotka się w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. "Przed nami stoi wyzwanie, przed UE stoi wyzwanie, przed Daniš stoi wyzwanie" - zaznaczył.

W ubiegłym tygodniu duńska minister ds. imigracji i integracji Inger Stojberg zapowiedziała, że Dania "nie przyjmie żadnej ze 160 tys. osób ubiegajšcych się o azyl", których rozdzielenie proponuje KE. Powołała się przy tym na przysługujšcš jej krajowi klauzulę opt-out, która wyłšcza Kopenhagę ze współpracy z UE w dziedzinie azylu. Podobne klauzule podpisały Wielka Brytania i Irlandia.

Ogłoszony w ubiegłym tygodniu plan szefa KE Jean-Claude'a Junckera przewiduje rozdzielenie między państwa Unii 160 tys. uchodŸców według ustalonych kwot oraz przyjęcie w UE stałego mechanizmu ich relokacji.

Władzę w Danii od czerwca sprawuje mniejszoœciowy rzšd liberalny, który zaostrza politykę imigracyjnš, by zdobyć poparcie antyimigracyjnej Duńskiej Partii Ludowej - obecnie drugiej siły politycznej w kraju. Rzšd wykupił m.in. reklamy w czterech libańskich dziennikach, by informować o zaostrzeniu reguł przyjmowania uchodŸców, a także o obniżeniu przysługujšcych im zasiłków.

W ostatnim czasie do Danii przybyło kilka tysięcy uchodŸców. Wielu z nich przemieszcza się dalej, liczšc na liberalnš politykę azylowš sšsiedniej Szwecji.

W 2014 roku Dania przyjęła prawie 15 tys. osób ubiegajšcych się o azyl. Według danych Eurostatu te dane stawiajš to państwo na pierwszym miejscu wœród krajów UE przyjmujšcych najwięcej azylantów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL