Świat

Dania gotowa przyjąć 1000 uchodźców

AFP
Dania jest gotowa przyjąć 1000 uchodźców z uwagi na obecną nadzwyczajną sytuację - ogłosił w czwartek premier Lars Loekke Rasmussen. Zastrzegł, że jego kraj nie zgadza się na wprowadzenie przez UE obowiązkowych kwot rozdzielania uchodźców między państwa Unii.

Dania "nie może otwierać granic wobec wszystkich, bo nie poradziłaby sobie pod względem gospodarczym i kulturowym" - podkreślił szef duńskiego rządu na konferencji prasowej.

Zapowiedział, że ze względu na "nadzwyczajną sytuację" związaną z masowym napływem migrantów do Europy, Dania "na zasadzie dobrowolności" mogłaby przyjąć 1000 uchodźców.

Ponadto zadeklarował, że w najbliższych dwóch latach jego kraj przeznaczy 750 mln koron (ok. 100 mln euro) na pomoc uchodźcom, "zwłaszcza w sąsiednich krajach". Nie sprecyzował, gdzie ani jak te środki miałyby zostać wykorzystane. Według Reutera część pieniędzy wsparłaby Frontex, unijną agencję ochrony granic.

Rasmussen powiedział też, że w czwartek spotka się w Brukseli z szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem. "Przed nami stoi wyzwanie, przed UE stoi wyzwanie, przed Danią stoi wyzwanie" - zaznaczył.

W ubiegłym tygodniu duńska minister ds. imigracji i integracji Inger Stojberg zapowiedziała, że Dania "nie przyjmie żadnej ze 160 tys. osób ubiegających się o azyl", których rozdzielenie proponuje KE. Powołała się przy tym na przysługującą jej krajowi klauzulę opt-out, która wyłącza Kopenhagę ze współpracy z UE w dziedzinie azylu. Podobne klauzule podpisały Wielka Brytania i Irlandia.

Ogłoszony w ubiegłym tygodniu plan szefa KE Jean-Claude'a Junckera przewiduje rozdzielenie między państwa Unii 160 tys. uchodźców według ustalonych kwot oraz przyjęcie w UE stałego mechanizmu ich relokacji.

Władzę w Danii od czerwca sprawuje mniejszościowy rząd liberalny, który zaostrza politykę imigracyjną, by zdobyć poparcie antyimigracyjnej Duńskiej Partii Ludowej - obecnie drugiej siły politycznej w kraju. Rząd wykupił m.in. reklamy w czterech libańskich dziennikach, by informować o zaostrzeniu reguł przyjmowania uchodźców, a także o obniżeniu przysługujących im zasiłków.

W ostatnim czasie do Danii przybyło kilka tysięcy uchodźców. Wielu z nich przemieszcza się dalej, licząc na liberalną politykę azylową sąsiedniej Szwecji.

W 2014 roku Dania przyjęła prawie 15 tys. osób ubiegających się o azyl. Według danych Eurostatu te dane stawiają to państwo na pierwszym miejscu wśród krajów UE przyjmujących najwięcej azylantów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

Źródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL