Polska nie przystąpiła do banku Azji

aktualizacja: 30.06.2015, 07:38
Foto: AFP

Polska znalazła się wśród siedmiu państw założycieli, które odmówiły w poniedziałek podpisania aktu założycielskiego Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB).

REDAKCJA POLECA
01.07.2015
Chiny będą się bronić na Ziemi i w kosmosie
kariera
Wulgaryzmy w pracy niedopuszczalne, chociaż powszechne

Bank AIIB to wielki pomysł Chin na poprawę infrastruktury w Azji. Pekin jest największym udziałowcem banku, który ma rozporządzać kwotą 100 mld dol. Chiny mają 26,06 proc. głosów w walnym zgromadzeniu, Indie 7,5 proc., a Rosja 5,92 proc. Pozostałe udziały należą do pozostałych 54 krajów założycielskich.

57 krajów założycielskich miało podpisać w poniedziałek w Pekinie akt założycielski AIIB. 50 to uczyniło, siedem - w tym Polska - nie.

Jeden z tych krajów, Filipiny, kłóci się z Pekinem o polityczną rolę, jaką miałby odgrywać bank w Azji. Sześć pozostałych krajów nie podpisało aktu z powodów proceduralnych. Tak przynajmniej kraje te twierdzą.

Owe sześć krajów to Malezja, RPA, Tajlandia, Kuwejt, Dania oraz Polska.

Duńczycy twierdzą, że nie podpisali aktu, bo właśnie mieli wybory i dopiero tworzy się nowy rząd. "Wall Street Journal" cytuje zaś rzecznika ambasady RP w Pekinie Wojciecha Jakóbca, według którego "relatywnie krótki czas pomiędzy zakończeniem w maju negocjacji założycielskich AIIB a podpisaniem aktu w poniedziałek był niewystarczający dla polskich ministerstw i rządowych prawników, by przeprowadzić konsultacje".

Polska, według rzecznika ambasady w Chinach, ma nadzieję podpisać akt założycielski banku w najbliższych miesiącach.

Komentarz dnia
Żródło: rp.pl

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.

POLECAMY

KOMENTARZE