Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Polska nie przystšpiła do banku Azji

AFP
Polska znalazła się wœród siedmiu państw założycieli, które odmówiły w poniedziałek podpisania aktu założycielskiego Azjatyckiego Banku Inwestycji Infrastrukturalnych (AIIB).

Bank AIIB to wielki pomysł Chin na poprawę infrastruktury w Azji. Pekin jest największym udziałowcem banku, który ma rozporzšdzać kwotš 100 mld dol. Chiny majš 26,06 proc. głosów w walnym zgromadzeniu, Indie 7,5 proc., a Rosja 5,92 proc. Pozostałe udziały należš do pozostałych 54 krajów założycielskich.

57 krajów założycielskich miało podpisać w poniedziałek w Pekinie akt założycielski AIIB. 50 to uczyniło, siedem - w tym Polska - nie.

Jeden z tych krajów, Filipiny, kłóci się z Pekinem o politycznš rolę, jakš miałby odgrywać bank w Azji. Szeœć pozostałych krajów nie podpisało aktu z powodów proceduralnych. Tak przynajmniej kraje te twierdzš.

Owe szeœć krajów to Malezja, RPA, Tajlandia, Kuwejt, Dania oraz Polska.

Duńczycy twierdzš, że nie podpisali aktu, bo właœnie mieli wybory i dopiero tworzy się nowy rzšd. "Wall Street Journal" cytuje zaœ rzecznika ambasady RP w Pekinie Wojciecha Jakóbca, według którego "relatywnie krótki czas pomiędzy zakończeniem w maju negocjacji założycielskich AIIB a podpisaniem aktu w poniedziałek był niewystarczajšcy dla polskich ministerstw i rzšdowych prawników, by przeprowadzić konsultacje".

Polska, według rzecznika ambasady w Chinach, ma nadzieję podpisać akt założycielski banku w najbliższych miesišcach.

ródło: rp.pl

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL