Prenumerata 2018 ju˜ż w sprzedża˜y - SPRAWD˜!

Œwiat

Sanders wygrał z Clinton na Alasce, w Waszyngtonie i na Hawajach

AFP
Ubiegajšcy się o nominację prezydenckš Demokratów senator z Vermont Bernie Sanders zgodnie z oczekiwaniami pokonał w sobotę byłš sekretarz stanu Hillary Clinton w sobotnich prawyborach w amerykańskich stanach Alaska, Waszyngton i na Hawajach.

Zarówno na Alasce, jak i w Waszyngtonie przewaga Sandersa nad Clinton wyniosła ponad 50 punktów procentowych. Na Hawajach, po przeliczeniu ok. 90 proc. głosów, różnica na korzyœć senatora wyniosła ok. 40 punktów procentowych.

Z tych trzech stanów najwyższa stawka była w Waszyngtonie - 101 delegatów. Na Alaskę przypadło 16 delegatów, a na Hawaje - 25.

Wybory w stanie Waszyngton, a także na Alasce, stanie będšcym enklawš USA graniczšcš od wschodu z Kanadš, odbywały się w formie tzw. caucuses, czyli głosowań na zebraniach lokalnych działaczy. Taka forma wyborów, jak pokazały dotychczasowe wyniki, sprzyja Sandersowi. Ponadto oba te stany zamieszkiwane sš przez nielicznš mniejszoœć afroamerykańskš i latynoskš, czyli dwie grupy masowo głosujšce dotychczas na Clinton. Dlatego analitycy spodziewali się, że Sanders zdecydowanie pokona byłš pierwszš damę.

"Moja kampania nabiera rozpędu. To, co widzimy, to rosnšca frekwencja w każdym kolejnym stanie, który głosuje. I tak właœnie wygramy: gdy głosujš młodzi ludzie oraz osoby, które majš doœć rzšdu" - powiedział Sanders w zwycięskiej mowie wygłoszonej w Madison, w stanie Wisconsin. Ten senator, który przedstawia się jako socjalista, kolejny raz skrytykował "skorumpowany" system finansowania kampanii politycznych, zbyt duże wpływy finansjery z Wall Street oraz nadmierne nierównoœci społeczne w USA.

Clinton, która spodziewajšc się przegranych prawie nie prowadziła kampanii w żadnym z tych trzech stanów, koncentruje się na rozgrywce w stanie Nowy Jork 19 kwietnia, gdzie liczy na zdecydowane zwycięstwo.

Ale mimo doskonałych wyników Sandersa w sobotę, przewaga Clinton nad nim jest tak ogromna, że senatorowi trudno będzie jš dogonić. Clinton, jak podliczyła telewizja CNN, wygrała dotychczas w 20 stanach i zagwarantowała już sobie ponad 1700 delegatów, w tym prawie 500 tzw. superdelegatów, czyli prominentnych Demokratów, którzy wezmš udział w konwencji bez względu na wyniki w stanowych prawyborach.

Sanders wygrał w 14 stanach, zapewniajšc sobie głosy ponad 980 delegatów, w tym 29 superdelegatów. Do wygrania nominacji prezydenckiej Demokratów potrzeba głosów 2383 delegatów. Zdaniem "New York Timesa", by dogonić Clinton, Sanders musiałby do końca prawyborów wygrać we wszystkich stanach, które jeszcze nie głosowały, uzyskujšc œrednio w każdym stanie ponad 60 proc. głosów.

ródło:

WIDEO KOMENTARZ

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL